Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


           
          Skriv svarNytt inlägg
          > Optimera skörd av nektariner, Hur ska trädet skötas för att klara alla kart?
          Wivan
          Inlägg 18-06-2016, 08:10
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 2
          Medlem sedan:
          18-06-2016
          Medlem nr: 83 949



          Hej,
          Vår grannes nektarinträd, ca fyra år gammalt, blommade redan i mitten av mars i växthuset här i Blekinge och står nu fullt med omogen frukt. Förra året fick de en fin skörd, ochi år är det mycket mer frukt.

          Hur ska de göra för att optimera skörden? Trädet släpper ifrån sig en del av den omogna frukten, och ägarna har själva plockat bort en del, men det är massor av kart kvar och de vill såklart få så många mogna nektariner som möjligt.

          Bör nya skott klippas? Ska det till mer gödning? Eller vad krävs för att hjälpa trädet att klara av all frukt?
           
          Citera
          Åsa, mälardalen ...
          Inlägg 18-06-2016, 08:31
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 18 595
          Medlem sedan:
          01-11-2002
          Medlem nr: 31



          Man ska inte vara dumsnål och behålla alla kart. Det är precis som på andra fruktträd i trädgården sparar man alla får man små och mindre bra frukter, kartgallrar man får man stora saftiga och fina frukter = du får ungefär samma skörd i kg oavsett men man får välja hur bra frukter man vill ha. Jag skulle kartgallra jag så det åtminstone är en 3-4 fingrar mellan frukterna. Förutom att frukterna blir bättre med kartgallring så brukar man få jämnare skördar under åren annars får man ofta sämre fruktsättning året efter att man låtit trädet ha massor av frukter. De frukter som trädet släpper är pga att trädet inte har tillräckligt med bladmassa för att kunna försörja alla dessa frukter det är inget man kan göra något åt det går inte att trolla dit fler blad på trädet. Alla fruktträd brukar släppa en del kart när för många har pollinerats.

          Redigerat av Åsa, mälardalen zon 2: 18-06-2016, 08:32


          --------------------
          Mvh Åsa


          Människor kan diskutera, men naturen agerar. (Voltaire)
           
          Citera
          Wivan
          Inlägg 20-06-2016, 07:13
          Länk hit: #3


          Medlem
          Antal inlägg: 2
          Medlem sedan:
          18-06-2016
          Medlem nr: 83 949



          Tack så mycket för svaret, Åsa!
          Grannen har fått dina tips och tankar och pysslar vidare med trädet. Vi hoppas på fina nektariner om någon månad eller så!

          //Wivan
           
          Citera

          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 20-07-2025, 05:05
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon