Har en japansk lönn som är planterad i en stor frigolitkruka på en balkong. Det är knappt en meter hög men har en ganska rejäl stam och grenverk. Och detta är nu tredje våren som jag har den.
Det tog lång tid innan man började se att knoppen började spricka som nu har de öppnat sig. Men de har varit små små blad i drygt en vecka utan att de öppnar sig med fräscha gröna blad. Och inte mycket annat. Den har fått vätska och gödning men det blir inga blad. Dock sitter de små bladparen kvar, inte så de trillar av eller så
Så frågan är om man på ngt sätt kan kolla om det är kört eller inte. Det är inte beskuren i år men nu har vi haft värme och bra väder i veckor. Så borde blivit nått grönt på det. Funderar på om man ska "gilla läget" och sen till hösten försöka beskära den hårt inför nästa år. MEN samtidigt om det är "lönnlöst" - så är det onödigt ens fortsätta ta hand om trädet.
|