
Calle världens grymmaste människa har börjat köra cykeltaxi i Uppsla. Förut körde han och min goda vän tebetanfransmannen Yve och några andra cykeltaxi i Stockholm men nu har Calle börjat här.
Hans livserfarenheter är helt otroliga.Han har bl.a jobbat som diskare i Hong kong, bott med gatubarnen i Nepal. De stekte kyckling till honom men han tackade nej trots att han var totalt pank för att de behövde den mer. Han har träffat Dala ilama eller han känner snarare Dala Ilama Både han och Yve. Han och några andra har mäklat fred eller något liknande i Kina. Han gick personligen fram till Vicktoria och överlämnade det som i sin tur skulle skicka vidare det.
På våran begäran har han nu börjat skriva en bok trots att han har dyslexi. Han är förmodligen den trevligaste och gladaste person jag någonsin träffats. Full av livsglädje. Han är något mellan kristen och buddist, vilket verkar vara en väldigt bra kombination.

Om ni är i Uppsala någon gång håll utkick efter Carl på sin cykeltaxi.

Han är helt klart min idol. Världens grymmaste kille!! No doubt about it.
calle på sin cykel Han är verkligen värd resan