Bara ett litet livstecken. Semesterperioden går nu in, med ett visst vemod, på allra sista varvet. Hus och trädgård har blivit ompysslade. Tror att vi här på ön haft det hyggligt med soltimmar och varit förskonade från det värsta i nederbördsväg. Tiden har inte räckt för att skriva på Odla.nu.
Fick inte - som Cilla - ned fyra träd i backen på försommaren men väl tre: en högvuxen Platanus x acerifolia (Platan) på barrot


en pottad Betula pendula "Dalecarlica" (Ornäsbjörk")

och en uppstammad Cercidiphyllum japonica (Katsura)

Ivrigast på att etablera sig - lite till min förvåning - har platanen varit men både Ornäsbjörken och Katsuran verkar vara i god vigör.
Mossodlingen har ännu inte producerat just någon mossa men jag kunde ha varit flitigare med "transplantationer". Är å andra sidan nyfiken på vad som kan komma spontant.
Den exakt 100-åriga verandan höll helt på att falla samman och har totalrenoverats

Har också färdigstället en rejäl 3-faspump för vattentägt ur ån med nedgrävda polyetenrör till fyra anslutningspunkter på strategiska platser i trädgården.

Vore tacksam för tips på skuggtåliga prydnadsgräs. Tänker bygga en träram runt kalkstensborden att omgärda en förhoppningsvis yster, oklippt gräsrugge på.
Tingstäde
Bättre en spade i handen än 10 i boden.
What doesn´t kill you makes you stronger.