Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Rudisens första höst med tomt...
          annelise
          Inlägg 07-10-2004, 21:13
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 48
          Medlem sedan:
          03-05-2004
          Medlem nr: 3 492



          HJÄLP efterlyses! VAD är det man egentligen MÅSTE göra i sin trädgård på hösten för att den inte ska förfalla till nästa år?

          Har hört saker som att man måste kupa rosor, ta in vissa växter, vissa växter ska klippas ner, gräva landet, plantera pioner, m m. Jag hade egentligen bara tänkt beskära äppelträden när jag har plockat äpplena, tvätta växthuset, beskära hallonen och sedan låta perennerna stå och risa till sig ännu mer så kan jag "rensa" bort gammalt jox till våren istället. Tänkte att gammalt dött växtmaterial kanske skyddar...? Växthuset hade jag bara tänkt tvätta och ta bort alla växter.

          Jag har t ex:
          Rosor
          Jordgubbsland
          Syren
          Iris, vallmo, lupiner, praktriddarsporre, rudbeckia, flox, klematis och en massa andra perenner
          Svart vinbärsbuskar
          Björnbärssnår
          Rabarber
          Gräsmatta...

          Jag skulle MYCKET tacksamt ta emot tips kring vad jag mer måste/bör göra åt allt som finns i min trädgård! Som ni märker har jag ingen som helst koll och detta är som sagt mitt första år... på grund av mycket små barn (1,5 år respektive 3 månader) så har jag egentligen bara tid till det nödvändigaste i år! (Får lära mig mer finlir nästa år, hoppas jag!)

          TACK, TACK, TACK på förhand!
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 28-07-2025, 01:55
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon