Medlem
Antal inlägg: 2 524
Medlem sedan: 22-02-2005
Medlem nr: 5 050
Har frön från Swertia perennis och Swertia kingii men det är lite svårt med såråden. På en del listor står perennis som varmgroende (Kerstins ) och på en del som kallgroende. Kingiin står det också olika på. Och inte vet jag något om härdigheten heller - jo perennisen till zon 5 enligt Jelitto. Hjälp!
Medlem
Antal inlägg: 21 879
Medlem sedan: 10-01-2003
Medlem nr: 559
S perennis är den jag vet nåt om ..perenn till z 5 är den men hur man ska få upp dem vete .... Har haft den varmt och kallt .. två v efter den kom in -syns ännu icke ett liv -tror den är seg ..Prövar undervärme nu -det har i alla fall satt fart på alla mina clematissådder
Medlem
Antal inlägg: 2 524
Medlem sedan: 22-02-2005
Medlem nr: 5 050
Han Magnar skriver att kingiin är slik lätt att så... Två månader i kyla och sen gror den på 31 dagar Jag provar väl ute då, med båda två kanske. Så mycket meckel för nåt som egentligen inte alls är härdigt hos mig - vad kallas sånt?