Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          2 sidor V  < 1 2  
          Skriv svarNytt inlägg
          > Klängväxt lämplig för balkong?
          Anna G
          Inlägg 27-04-2005, 08:30
          Länk hit: #21


          Medlem
          Antal inlägg: 68
          Medlem sedan:
          22-04-2004
          Medlem nr: 3 366



          Jag började med krukor om cirka 10 liter till alla mina växter. Du kommer att se på dem om de inte trivs med det. Till min kaprifol har jag nu en kruka som är på uppskattningsvis 20 liter, den är 36 centimeter i diameter. Klematisarna har vars en egen kruka på cirka 32 centimeter, rosens kruka är lika stor. Ingen av mina växter kommer att få större krukor nu för det har jag inte plats med... Kaprifolen har knappt plats till jord i sin kruka eftersom rötterna är så stora men så länge den blommar och är fin tänker jag ha kvar den. Annars åker den ut på kolonin så köper jag en ny till balkongen rolleyes.gif rolleyes.gif .

          Jag lägger in en bild på mina krukor i mitt album så kan du se. Blommorna på kaprifolkrukan är INTE planterade i krukan utan står där bara i väntan på plantering i blomlåda. Däremot brukar jag ställa en större kruka ovanpå kaprifolkrukan, på så sätt avdunstar vattnet i den inte lika snabbt och det ser dessutom fint ut. Den mindre krukan är det klematis i, jag köpte den på Bauhaus förra året. Den är den största krukan i ett set om tre.

          Mellan de två krukorna på bilden brukar jag ställa en 10-litershink som jag har slingerkrasse eller luktärter i. Alla tre växterna kommer sedan att slingra tillsammans på min spalje wub.gif wub.gif wub.gif .

          Ett tips: eftersom hinkar ser så trista ut virar jag en sönderklippt bastmatta runt dem och fäster med natursnöre. Det blir faktiskt riktigt fint, jag ska försöka lägga upp bild i albumet under våren.
           
          Citera
          silas
          Inlägg 27-04-2005, 08:54
          Länk hit: #22


          Medlem
          Antal inlägg: 243
          Medlem sedan:
          27-05-2003
          Medlem nr: 1 536



          hurra! en sån där kruka ska jag nog få plats med... biggrin.gif Men skyddar du stammen på något vis under vintern, eller får den klara sig bäst den kan?
           
          Citera
          Anna G
          Inlägg 27-04-2005, 09:33
          Länk hit: #23


          Medlem
          Antal inlägg: 68
          Medlem sedan:
          22-04-2004
          Medlem nr: 3 366



          Jag skyddar varken stam eller kruka, jag tror på att härda växterna laugh.gif

          Min ursprungliga plan var att skydda krukan men det har liksom inte blivit av... Vi har ändå haft ganska kalla vintrar förra och förrförra året men det har gått bra ändå. Antagligen får de tillräckligt med värme från husväggen. Men jag skulle nog rekommendera att täcka krukorna för säkerhets skull. Jag vet inte om stammen behöver skyddas i andra växtzoner men här i Malmö har det inte behövts.

          Angående att skydda växter: jag har haft mina kryddor ute hela vintrarna och kunnat skörda timjan i minusgrader. Till och med rosmarinen har överlevt. Men den här vintern tänkte jag vara snäll mot kryddorna och tog in dem och ställde dem i köksfönstret. Alla var döda inom två veckor huh.gif
           
          Citera
          grodchen
          Inlägg 27-04-2005, 12:34
          Länk hit: #24


          Medlem
          Antal inlägg: 51
          Medlem sedan:
          23-05-2004
          Medlem nr: 3 679



          Gör lite skisser! Mät och känn efter på balkongen.

          Det går alltid att få in en till växt, men det kan bli lite jobbigt att få plats själv. Har jag märkt

          /Mary
           
          Citera

          2 sidor V  < 1 2
          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 15-01-2026, 22:19
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon