Hittade detta på Internet....Lite mera info.
**USCH** Läbbig fluga!
Den stora hjortlusflugan, Lipoptena cervi, hör till hjortens lusflugor. förekommer den oftast på älgen varför man ofta kallar den för älgfluga, även om den kan förekomma på alla hjortdjur. Den är vanligast i södra Sverige men finns ända upp till södra Norrland. Den är ca 5 mm lång, platt och brun till färgen. Älgflugan flyger inte långa sträckor - förmodligen högst ett 50-tal meter. Den orienterar sig efter värme och koldioxid från utandningen.
När den landat på ett djur eller en människa tappar den vingarna. Vissa källor hävdar att honan redan är befruktad då den kommer till värddjuret, andra menar att befruktningen sker i pälsen. Hur som helst, honan måste suga blod för att kunna producera ägg. Äggen utvecklas till larver som genast efter födseln förpuppas. Största delen av pupporna faller sedan ner till marken och de som överlever till följande sommar kläcks till nya flugor. Man kan ibland se dessa puppor i älgens lega tillsammans med hår och t.o.m. blod efter betten. Flugorna förekommer framför allt under sensommar och tidig höst. Vad man vet idag sprider inte älgflugan sjukdomar, men det är inte uteslutet. Man har konstaterat att rådjur med stort antal flugor har klåda och håravfall och vissa älgar får kraftiga inflammatoriska reaktioner när angreppen är grava. Det finns dessvärre INGA repellenter (insektmedel) som avskräcker älgflugan.
Det är svårt att få loss älgflugan på grund av deras effektivt häftande ben och den platta kroppen. Båda könen suger blod men det är enbart hos hjortdjur som den kan föröka sig. Hos människan orsakar ett bett ofta klåda och en uppsvullnad som kan vara i flera veckor och som vid myggbett reagerar vissa människor starkare än andra. Det finns dokumenterat allergiska reaktioner som behövt läkarvård. För människor rekommenderas en tät kam och pincetter. Älgflugan suger blod och kan inte borra sig genom huden. Betten kan skötas med antiseptiska preparat, på samma sätt som andra insektbett, om de ser irriterade ut.
Suss
|