| |
|
  |
Annika Östberg, fick avslag |
|
|
|
|
01-06-2005, 13:47
|

Gäster
Antal inlägg: 1 824
Medlem sedan: 11-03-2005
Medlem nr: 5 152

|
jo det är ju sant.
Skillnaden är ju också att Sverige inte kan påverka AÖ s förhållanden, det avgör ju Terminator..
--------------------
kolla gärna www.turbokrull.net hjärndöd men gratis humor =) 
|
|
|
|
|
|
|
|
01-06-2005, 15:31
|

Medlem
Antal inlägg: 1 244
Medlem sedan: 02-08-2003
Medlem nr: 2 003

|
CITAT (Ralf @ 01-06-2005, 14:35) Jag har läst att det var Annika Östberg som hotade restaurangägaren. Hon sade till honom att om dom ej fick pengar skulle hennes pojkvän skjuta honom. Det var alltså Annika Östberg som hotade restaurangägaren och fick pojkvännen att avlossa vapnet.
När Annika Östberg blev stoppa av polis, för en enkel trafikförseelse som troligvist endast skulle ha blivit ett muntligt påpekade, så rotade hon i sin handväska efter ett obefintlig körkort. Allt för att distrahera polisen så att hennes pojkvän kunde skjuta honom i ryggen med berått mod.
Att bara säga att hon var på fel plats vid fel tillfälle är att förenkla situationen mycket grovt. Jag håller med dig! Vad jag förstår så har svensk media gett en ensidig bild av hennes situation... men jag tycker ändå att hon vid det här laget har sonat sitt straff! Hon vill ju dessutom inte bli frisläppt utan bara överförd till svenskt fängelse eller i detta fall tror jag att det var Basta, ett slags utslussningshem som drivs av före detta intagna! Annlouice
|
|
|
|
|
|
|
|
01-06-2005, 15:38
|

Medlem
Antal inlägg: 35 147
Medlem sedan: 15-04-2005
Medlem nr: 5 447

|
Jag tycker vi har för milda strafftider i vårt land, men detta är ju extremt på andra hållet. Alldeles för hårt straff tycker jag! Hon har fått betala dyrt för sin ungdoms oförstånd. Hennes son omkom ju i en olycka och jag har för mej att hon inte ens fick gå på hans begravning, (vet inte om detta är riktigt). Hennes mamma måste ju också ha haft ett helvete under alla dessa år, stackars människa.
--------------------
Biggan ***************** Systematik är att sätta den ena foten framför den andra när man går och inte tvärtom. Eyvind Johnson 
|
|
|
|
|
|
|
|
01-06-2005, 15:50
|

Medlem
Antal inlägg: 2 137
Medlem sedan: 27-11-2002
Medlem nr: 432

|
Jag tycker också AÖ behandlas omänskligt. Rättssystemet i USA verkar primitivt och ligga åtskilliga hundratals år efter Sverige. Förskräckande är bl.a, att enligt uppgift så tycks offrens anhöriga ha mycket stort inflytande över om en brottsling ska friges eller inte. Och är det så underligt om folk skjuter varandra hej vilt, om det mest räknas som en "mänsklig rättighet" att bära äga och bära skjutvapen.
|
|
|
|
|
|
|
|
01-06-2005, 16:00
|
Medlem
Antal inlägg: 6 877
Medlem sedan: 21-04-2005
Medlem nr: 5 537

|
CITAT (Posse @ 01-06-2005, 16:50) Och är det så underligt om folk skjuter varandra hej vilt, om det mest räknas som en "mänsklig rättighet" att bära äga och bära skjutvapen.   Jaa, det tycker faktiskt jag är underligt! Det borde väl vara avskräckande att dom kan få så långa straff för ett brott
|
|
|
|
|
|
|
|
01-06-2005, 16:46
|

Medlem
Antal inlägg: 3 022
Medlem sedan: 14-11-2003
Medlem nr: 2 566

|
CITAT (Annlo @ 01-06-2005, 16:31) CITAT (Ralf @ 01-06-2005, 14:35) Jag har läst att det var Annika Östberg som hotade restaurangägaren. Hon sade till honom att om dom ej fick pengar skulle hennes pojkvän skjuta honom. Det var alltså Annika Östberg som hotade restaurangägaren och fick pojkvännen att avlossa vapnet.
När Annika Östberg blev stoppa av polis, för en enkel trafikförseelse som troligvist endast skulle ha blivit ett muntligt påpekade, så rotade hon i sin handväska efter ett obefintlig körkort. Allt för att distrahera polisen så att hennes pojkvän kunde skjuta honom i ryggen med berått mod.
Att bara säga att hon var på fel plats vid fel tillfälle är att förenkla situationen mycket grovt. Jag håller med dig! Vad jag förstår så har svensk media gett en ensidig bild av hennes situation... men jag tycker ändå att hon vid det här laget har sonat sitt straff! Hon vill ju dessutom inte bli frisläppt utan bara överförd till svenskt fängelse eller i detta fall tror jag att det var Basta, ett slags utslussningshem som drivs av före detta intagna! Annlouice Jag förstår inte heller varför hon utpekas som så oskyldig till händelsen. Och håller även med om det Annlo skriver.
--------------------
”Gå inte på Den Smala Vägen den är alldeles för bred. Balansera isället på de öppnaste fälten..” - Sun Axelsson 
|
|
|
|
|
|
|
|
01-06-2005, 21:08
|

Medlem
Antal inlägg: 750
Medlem sedan: 28-05-2004
Medlem nr: 3 737

|
självfallet är hon ingen vit ängel som är helt oskyldig. Men så långt straff för det lilla hon har gjort och att hon inte får sitta i sitt eget land tycker jag mest är sjukt.
Det handlar ju bara om hämd, jaha du vill sitta i Sverige då ska du inte få det även fast du kostar oss milijoner med dollar. Konstigt. synd om henne är det, även brottslingar är ju människor.
--------------------
|
|
|
|
|
|
|
|
02-06-2005, 05:22
|

Medlem
Antal inlägg: 3 539
Medlem sedan: 01-11-2002
Medlem nr: 36

|
CITAT (GoSatta @ 01-06-2005, 22:08) självfallet är hon ingen vit ängel som är helt oskyldig. Men så långt straff för det lilla hon har gjort och att hon inte får sitta i sitt eget land tycker jag mest är sjukt. Lilla hon har gjort? Har du läst vad hon har gjort?
--------------------
Enbart pengar gör ingen lycklig. Man måste också ha aktier, guld och fastigheter. Danny Kaye (1913-1987) Mitt andra liv.
|
|
|
|
|
|
|
|
02-06-2005, 05:35
|

Medlem
Antal inlägg: 1 237
Medlem sedan: 31-01-2005
Medlem nr: 4 935

|
CITAT (Sulawesii @ 01-06-2005, 17:46) CITAT (Annlo @ 01-06-2005, 16:31) CITAT (Ralf @ 01-06-2005, 14:35) Jag har läst att det var Annika Östberg som hotade restaurangägaren. Hon sade till honom att om dom ej fick pengar skulle hennes pojkvän skjuta honom. Det var alltså Annika Östberg som hotade restaurangägaren och fick pojkvännen att avlossa vapnet.
När Annika Östberg blev stoppa av polis, för en enkel trafikförseelse som troligvist endast skulle ha blivit ett muntligt påpekade, så rotade hon i sin handväska efter ett obefintlig körkort. Allt för att distrahera polisen så att hennes pojkvän kunde skjuta honom i ryggen med berått mod.
Att bara säga att hon var på fel plats vid fel tillfälle är att förenkla situationen mycket grovt. Jag håller med dig! Vad jag förstår så har svensk media gett en ensidig bild av hennes situation... men jag tycker ändå att hon vid det här laget har sonat sitt straff! Hon vill ju dessutom inte bli frisläppt utan bara överförd till svenskt fängelse eller i detta fall tror jag att det var Basta, ett slags utslussningshem som drivs av före detta intagna! Annlouice Jag förstår inte heller varför hon utpekas som så oskyldig till händelsen. Och håller även med om det Annlo skriver. Det är väl något som är typiskt svensk media. Det var ju precis samma skitsnack när Gehzali satt fängslad på Guatanamo. Buhu buhu vad synd det var om stackars han då.. Ger man sig in och leker med Al-Quaida får man väl tåla lite sen då! Östberg sitter ju där utav en anledning. Tycker inte alls att det är något fel på rättssystemet och straffskalan i USA, det är snarare så att vi är alldeles för mjäkiga här i Sverige. Bäst vore om vi införde livstidsstraff som verkligen är livstidsstraff och inte som nu, att du är ute efter 12-15 år om du skött dig bra. Jag skulle till och med kunna tänka mig att ha dödsstraff i Sverige. Ett öga för ett öga så att säga!
--------------------
|
|
|
|
|
|
|
|
02-06-2005, 08:42
|
Medlem
Antal inlägg: 6 877
Medlem sedan: 21-04-2005
Medlem nr: 5 537

|
CITAT (Ralf @ 02-06-2005, 06:22) CITAT (GoSatta @ 01-06-2005, 22:08) självfallet är hon ingen vit ängel som är helt oskyldig. Men så långt straff för det lilla hon har gjort och att hon inte får sitta i sitt eget land tycker jag mest är sjukt. Lilla hon har gjort? Har du läst vad hon har gjort? Läst ja, men jag såg en dokumentär om henne där dom intervjuade fängelsedirektören, advokater och andra inblandade i fallet. Enligt fängelsedirektören och personal på fängelset så var hon en mönsterfånge som dom mer än gärna skulle frige om det var upp till dom. Advokaterna, både inblandade och utomstående, ansåg att hon inte haft så stor skuld till det hela som du Ralf vill påskina. Det var ingen i den dokumentären som sa att hon hade sig själv att skylla för att hon skulle ha hotat folk, hon visste heller inte att hennes pojkvän tänkte skjuta polisen. Det verkar lite underligt att det skulle ha framkommit såna "bevisfakta" nu, så sent efteråt. Och vadå läst vad hon har gjort?  Tror du blint på allt du läser? Jag tror hellre på en dokumentär där inblandade parter talar om hur fakta ligger. Dom sa där att hon skulle varit en fri kvinna för längesen om hennes pojkvän inte begått självmord, han hade nämnligen erkänt att det var han som gjorde det utan hennes inblandning
|
|
|
|
|
|
|
|
02-06-2005, 08:59
|
Medlem
Antal inlägg: 6 646
Medlem sedan: 01-04-2004
Medlem nr: 3 128

|
CITAT (Reserv @ 02-06-2005, 09:42) hon visste heller inte att hennes pojkvän tänkte skjuta polisen. Det verkar lite underligt att det skulle ha framkommit såna "bevisfakta" nu, så sent efteråt. Och vadå läst vad hon har gjort?  Tror du blint på allt du läser? Jag tror hellre på en dokumentär där inblandade parter talar om hur fakta ligger. Dom sa där att hon skulle varit en fri kvinna för längesen om hennes pojkvän inte begått självmord, han hade nämnligen erkänt att det var han som gjorde det utan hennes inblandning Såg reportaget på rapport igår om prövningen, där framkom det att hon varit pådrivade både till rånet, skjutningen av både affärsbiträdet och polismannen, dessutom var det tydligen hon som snodde polismannens plånbok, och pådrivande till att de dumpade polismannen i diket. Allt det erkände hon på frågan hon fick, visst hon har suttit i 24 år och borde släppas enligt min mening, men hon är inte så oskyldig som svenska medier vill visa. krister
--------------------
kristerh zon 2-3
|
|
|
|
|
|
|
|
02-06-2005, 10:49
|

Medlem
Antal inlägg: 2 137
Medlem sedan: 27-11-2002
Medlem nr: 432

|
CITAT (kristerh @ 02-06-2005, 09:59) CITAT (Reserv @ 02-06-2005, 09:42) hon visste heller inte att hennes pojkvän tänkte skjuta polisen. Det verkar lite underligt att det skulle ha framkommit såna "bevisfakta" nu, så sent efteråt. Och vadå läst vad hon har gjort?  Tror du blint på allt du läser? Jag tror hellre på en dokumentär där inblandade parter talar om hur fakta ligger. Dom sa där att hon skulle varit en fri kvinna för längesen om hennes pojkvän inte begått självmord, han hade nämnligen erkänt att det var han som gjorde det utan hennes inblandning Såg reportaget på rapport igår om prövningen, där framkom det att hon varit pådrivade både till rånet, skjutningen av både affärsbiträdet och polismannen, dessutom var det tydligen hon som snodde polismannens plånbok, och pådrivande till att de dumpade polismannen i diket. Allt det erkände hon på frågan hon fick, visst hon har suttit i 24 år och borde släppas enligt min mening, men hon är inte så oskyldig som svenska medier vill visa. krister Jag tycker (som sagt) att "prövningen" mest verkade tjäna som psykisk tortyr och mobbning. Hon har ju tydligen erkänt för ca ett kvarts sekel sedan, och dömts på detta - varför sitter de då nu och "grillar" henne igen - som vore det rättegång igen - och hävdar att de får intrycket att hon inte varit uppriktig... och inte tillräckligt ångerfull? Jag tycker att "rättvisan" i USA ter sig fruktansvärt orättvis, oseriös och grym.
|
|
|
|
|
|
|
|
02-06-2005, 10:56
|
Medlem
Antal inlägg: 6 646
Medlem sedan: 01-04-2004
Medlem nr: 3 128

|
Jo jag reagerade oxå på det, att dottern till den mördade polismannen får sitta med och spela åklagare, hon sa nåt i stil med: att en som mördar en polis som bara sköter sitt jobb ska sitta i fängelset resten av sitt liv och att hon skulle "ruttna i helvetet" direkt översatt. En sån där prövning bör bara ske av fackfolk, resten av pöbeln behöver inte vara med. krister
--------------------
kristerh zon 2-3
|
|
|
|
|
|
|
|
02-06-2005, 11:10
|

Medlem
Antal inlägg: 280
Medlem sedan: 10-03-2005
Medlem nr: 5 149

|
CITAT (Dzad @ 01-06-2005, 14:18) How nice. Ännu en anledning att undvika det landet... och jämfört med södern är väl California rätt liberalt och humant?  Vi kanske skulle ta till oss en del av USAs lagar här i Sverige så att vi slipper bli ett land som till slut bara har brottslingar, vi gör ju inget annat än bara skyddar dem hela tiden! Kanske dags att flytta härifrån innan luften går ur landet totalt. Lagom är bäst! Och Sverige är fantastiskt på många sätt.
--------------------
Gröna & jordiga hälsningar från Muguet Zon 1
|
|
|
|
|
|
|
|
02-06-2005, 11:17
|

Medlem
Antal inlägg: 3 539
Medlem sedan: 01-11-2002
Medlem nr: 36

|
CITAT (Muguet @ 02-06-2005, 12:10) Vi kanske skulle ta till oss en del av USAs lagar här i Sverige så att vi slipper bli ett land som till slut bara har brottslingar USA har ju bara världens högsta brottslighet.
--------------------
Enbart pengar gör ingen lycklig. Man måste också ha aktier, guld och fastigheter. Danny Kaye (1913-1987) Mitt andra liv.
|
|
|
|
|
|
|
|
02-06-2005, 11:26
|

Medlem
Antal inlägg: 280
Medlem sedan: 10-03-2005
Medlem nr: 5 149

|
CITAT (Ralf @ 02-06-2005, 12:17) USA har ju bara världens högsta brottslighet. Det är mycket möjligt, men poliser har åtminstone befogenheter där och man försöker göra någonting åt brottsligheten, vilket jag inte tycker att Sverige verkar vilja. A propos din signatur: Du behöver väl inte odla dem hos mig!!!
--------------------
Gröna & jordiga hälsningar från Muguet Zon 1
|
|
|
|
|
|
|
|
02-06-2005, 16:50
|

Medlem
Antal inlägg: 3 539
Medlem sedan: 01-11-2002
Medlem nr: 36

|
CITAT (Muguet @ 02-06-2005, 12:26) CITAT (Ralf @ 02-06-2005, 12:17) USA har ju bara världens högsta brottslighet.
Det är mycket möjligt, men poliser har åtminstone befogenheter där och man försöker göra någonting åt brottsligheten, Det vet man om och ändå så ökar deras brottlsighet mest av alla. Det sitter så måna människor i Fängelse i USA att man räknar med katergorin "fängslade" i arbetsmarknadsstatistiken.
--------------------
Enbart pengar gör ingen lycklig. Man måste också ha aktier, guld och fastigheter. Danny Kaye (1913-1987) Mitt andra liv.
|
|
|
|
|
|
|
|
02-06-2005, 17:53
|

Medlem
Antal inlägg: 4 132
Medlem sedan: 01-11-2002
Medlem nr: 51

|
USA och fängelse är inge vidare,USA sätter barn och psykist sjuka människor i fängelse dom avrättar minderåriga barn i fängelserna, det är inte många länder som gör det.
--------------------
Problemet är inte de onda människorna utan de goda människornas tystnad. Martin Luther King. Oerhörda summor har lämnat välfärdssystemen genom de skattelättnader som nu genomförs och inte många opponerar sig. Gunilla T. Att inte cykla är att gå för långt.
Redigerat av andersen: Idag, 45929 gånger.
|
|
|
|
|
|
|
|
02-06-2005, 18:17
|

Medlem
Antal inlägg: 2 137
Medlem sedan: 27-11-2002
Medlem nr: 432

|
CITAT (Ralf @ 02-06-2005, 17:50) Det sitter så måna människor i Fängelse i USA att man räknar med katergorin "fängslade" i arbetsmarknadsstatistiken. Jag rekommenderar en skrämmande men informativ artikel om rättssystemet i USA: VÄLKOMMEN TILL FRIHETENS LANDNågra citat: CITAT USA har under framför allt de senaste tio åren infört en rad stenhårda lagar som sätter människor i fängelse i åratal för småbrott, som tidigare bara givit böter eller kortare fängelsestraff. Detta är den konkreta orsaken till USA:s fängelseboom. Ett typiskt exempel är Tree Strikes Your Out-lagen. Namnet syftar på att slagmannen i baseball bara får tre slag på sig att träffa bollen innan han slås ut. Överfört till juridiken innebär det att en brottsling som döms för sitt tredje brott automatiskt får livstids fängelse med tidigast möjliga frigivning efter 25 år – oavsett vilket brott han begick tredje gången.
CITAT När brottslingen döms för tredje gången träder Three-strikes-lagen i kraft automatiskt, oavsett vilken typ av brott det rör sig om. I praktiken innebär detta att en amerikan kan få livstids fängelse för att stjäla en cykel, snatta mat eller smita från en krognota. En viktig poäng med Three-strikes-lagen är att den är obligatorisk. Det innebär att domaren saknar laglig rätt att ta hänsyn till förmildrande omständigheter och mildra domen. Flera domare har hellre sagt upp sig i protest än dömt tredjegångsförbrytare till livstids fängelse oavsett vilket brott de gjort sig skyldiga till, men protesterna har inte påverkat varken politiker eller opinion. CITAT Ett annat exempel på lagens omänskliga effekter är den 30-åriga kvinnan som avtjänade ett kortare fängelsestraff för sitt andra brott och i ett ögonblick av ilska kastade sin ena gymnastiksko mot en av fängelsets vakter, som omedelbart polisanmälde henne för överfall. Trots att kvinna redan satt i fängelse inleddes en ny rättegång, där hon befanns skyldig till sitt tredje brott och automatiskt fick sitt tvååriga fängelsestraff utökat till livstids fängelse. Trots mängder av liknande exempel, inklusive mannen som fick livstids fängelse för att ha stulit en bit pizza från några solbadande amerikaner på en strand, går Three-strikes-lagen hem hos USA:s väljare.
CITAT De flesta vet nog att USA avskaffat arbetslösheten genom att sänka lönerna till så extremt låga nivåer att en europeisk a-kassa framstår som frikostig om man jämför. Många vet säkert också att amerikanska låglönejobbare måsta ha två heltidsjobb för att överhuvudtaget kunna överleva, att fler amerikaner saknar sjukförsäkring idag än för 20 år sedan... CITAT A-ekonomi och Ekonomiekot citerar gärna amerikanska arbetslöshetssiffror, men nämner aldrig att de pressats ned genom att så oproportionerligt många outbildade, icke läskunniga, amerikaner sitter i fängelse.
|
|
|
|
|
|
|
  |
1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
0 medlem(mar):
|
|
 |
|