|
|
  |
Nu vet jag det:JAG SKADAR FORUMET! |
|
|
|
01-07-2005, 11:26
|

Medlem
Antal inlägg: 483
Medlem sedan: 28-09-2004
Medlem nr: 4 549

|
Varför vill du skriva om dom ämnena? Är det för att tillfredsställa dig själv eller för att göra något för någon annan eller för att ge någon annan något? Jag tror nämligen att man måste kunna bidra med något till en grupp och inte bara tänka på vad man själv vill eller hur man själv vill ha det. Du får ju en hel del kommentarer om att du startar många trådar och att folk inte orkar läsa om en del ämnen som du skriver om. Så kanske du ska fundera över vad du bidrar till i gruppen som består av alla oss som är forumet  Bara så det är sagt så tycker jag att alla mäniskor har något att bidra med men att allt folk säger eller gör inte är ett bidrag. Hälsningar från en grå trist medelmänniska
--------------------
Strömstad zon 3
|
|
|
|
|
01-07-2005, 11:28
|

Medlem
Antal inlägg: 3 245
Medlem sedan: 01-11-2002
Medlem nr: 43

|
Solis, folk opponerar sig inte om det du skriver, utan att du skriver så himla många inlägg oftast utan något egentligt innehåll...
Varför starta en ny tråd som handlar om att du mår bra idag..? Att du mår dåligt..? En om konst, din kontnärliga sida, att du ska ut med hunden, osv osv..
Mitt förslag, Solis, starta en ny tråd som heter Solis tråd, och skriv hela tiden i samma tråd, även fast du byter ämne.. De som vill läser denna då och då, andra hoppar över denna tråd..
Att det sedan finns "vissa" här på forumet som leker polis och tror de kan styra och ställa ska du bara skratta åt... De är bara patetiska.. Det är vi allihopa som gör detta forum levande..
Jag har ingenting emot dig, Solis, men även jag tycker det börjar bli tröttsamt att se Solistrådar hela tiden...
Lyd nu ett gott råd: Starta en Solis-tråd!
Caprice
--------------------
Caprice Stockholm zon 2-3 Vita non est vivere sed valere vita est
|
|
|
|
|
01-07-2005, 11:38
|

Medlem
Antal inlägg: 525
Medlem sedan: 13-06-2005
Medlem nr: 5 989

|
På 7 sidor har jag startat över 30 nya tråd Det var jo väldans vilken flitig skrivare jag har varit Då är det inte att undra på att folk blir irriterade!
--------------------
Varje dag är en underbar gåva
|
|
|
|
|
01-07-2005, 11:38
|
Medlem
Antal inlägg: 225
Medlem sedan: 11-11-2003
Medlem nr: 2 556

|
Solis /Growymama! Starta en blogg vet jag! Då kan du skriva om allt du vill utan att någon blir irriterad eller ledsen etc etc, eftersom hela vitsen med bloggandet är att skriva om vad som helst för alla. Och de som läser kommer alla att avguda dig, eftersom de valt själv att läsa just din blogg. Och du slipper själv bli upprörd över att folk här på forumet blir upprörda av dina trådar och vill begränsa dina inlägg. Alla blir glada! Kolla in de här sajterna t ex, för inspiration, information och medlemsskap och "hur man gör för att starta en egen": http://www.aftonbladet.se/ettor/webb/2632_normal.htmlhttp://www.expressen.se/index.jsp?d=1783http://www.blogg.sehttp://www.blogs.sehttp://www.blogg.comMVH Tirre
--------------------
Tirre, zon 4
|
|
|
|
|
01-07-2005, 11:41
|

Medlem
Antal inlägg: 6 105
Medlem sedan: 25-04-2004
Medlem nr: 3 398

|
Snälla Solis! Lugna ner dig lite. Det ÄR lite svårt att "hoppa över" inlägg som man inte vill läsa, eftersom man då får hoppa över ALLA inlägg, om man önskar en liten paus från dig. Du är intensiv, det vet du ju om själv, eller hur? Det blir lätt "lite mycket". Bråk-trådar är inte trevligt att läsa, inte ens från DIG!! Lite vårdat språk kan du ju hålla dig till, bättre trodde jag om dig. Ge dig lite är du snäll. Du tar så lätt över allt, och vi är fler på det här forumet. Även vi (eller "de") som inte är så "framtonande" har ju rätt att få trivas på sina egna premisser, tycker du inte? "Lagom" är ett bra ord, men ibland svårt att leva upp till. Du som gillar att leva, utvecklas och att träna. Kan du inte prova att träna på "lagom" ? Förhoppningsfull kram från amaira
--------------------
Zon 3, Mälaröarna utanför Stockholm. Fotoblog
|
|
|
|
|
01-07-2005, 11:42
|
Medlem
Antal inlägg: 19 528
Medlem sedan: 12-01-2004
Medlem nr: 2 682

|
nu målar du fan på väggen solis det är inte någon som sagt att du inte får skriva om detta, men du skriver så mycket om det hela tiden det finns åtskilliga här på odla som mår dåligt, är svårt sjuka, har bråkat med sin respektive, har sjuka barn, har kriminella barn, missbrukare i familjen, samt alla dom som går på knäna ekonomiskt och svälter och håller på att bli vräkta. och funderar på att ta sitt liv att då hela tiden läsa om hur lycklig du är, hur bra du mår, hur underbart livet är, om hur du ääälskar allt och alla, i tio olika trådar varje dag, gör att man spyr åt det och blir tillslut irriterad på dej. jag vill bara att du tänker lite innan du skriver dina frågor, hur det kan uppfattas på forumet. många av dina sk. "nonsensfrågor" kan du få svar på vid närmaste dagis. ungarna vet. skriv du vidare men du måste inte skriva och dela med dej av varje tanke du tänker.  PS en solis- tanketråd skulle väl vara bra!!!! där kan du skriva allt som du funderar på och svara på inlägg i dom andra..
--------------------
Den grövsta form av mobbning är, att kalla sina meningsmotståndare mobbare. Bor i zon 2
|
|
|
|
|
01-07-2005, 12:16
|

Medlem
Antal inlägg: 525
Medlem sedan: 13-06-2005
Medlem nr: 5 989

|
JAHA;nu uppfattas även ALLA mina svar i vilket tråd som helst som jobbiga  Fick jag reda på genom ett PM. Alltså jag skall inte ens få svara på andras tråd:när jag tycker att någonting är vackert till ex.
--------------------
Varje dag är en underbar gåva
|
|
|
|
|
01-07-2005, 12:25
|

Medlem
Antal inlägg: 6 105
Medlem sedan: 25-04-2004
Medlem nr: 3 398

|
Och det var amaira som skickade PM:et. Tråkigt att du inte förstår vad jag säger.
Drar mig än en gång ur debatten här. Adjö till Småprat.
--------------------
Zon 3, Mälaröarna utanför Stockholm. Fotoblog
|
|
|
|
|
01-07-2005, 12:28
|
Medlem
Antal inlägg: 19 528
Medlem sedan: 12-01-2004
Medlem nr: 2 682

|
CITAT (groowymama @ 01-07-2005, 13:16) JAHA;nu uppfattas även ALLA mina svar i vilket tråd som helst som jobbiga  Fick jag reda på genom ett PM. Alltså jag skall inte ens få svara på andras tråd:när jag tycker att någonting är vackert till ex.  du ska inte bry dej om PM. dom skrivs bara av fegisar som inte vågar stå för vad dom säger: jag tycker att du visst ska svara på frågor och delta i diskussioner på forumet men du får gärna hoppa över "nonsenstrådar" för min del sedan undrar jag vad den godhjärtade solis, som älskar alla tog vägen? med tanke på att du tyckte fenja kunde dra åt h...ete så uttrycker sig inte godhjärtade personer. och mej veterligen har ingen sagt det till dej...ännu  jasså..var det du amaira, då var det nog inte så farligt
--------------------
Den grövsta form av mobbning är, att kalla sina meningsmotståndare mobbare. Bor i zon 2
|
|
|
|
|
01-07-2005, 12:44
|

Medlem
Antal inlägg: 525
Medlem sedan: 13-06-2005
Medlem nr: 5 989

|
CITAT (pejori @ 01-07-2005, 13:28) CITAT (groowymama @ 01-07-2005, 13:16) JAHA;nu uppfattas även ALLA mina svar i vilket tråd som helst som jobbiga  Fick jag reda på genom ett PM. Alltså jag skall inte ens få svara på andras tråd:när jag tycker att någonting är vackert till ex.  du ska inte bry dej om PM. dom skrivs bara av fegisar som inte vågar stå för vad dom säger: jag tycker att du visst ska svara på frågor och delta i diskussioner på forumet men du får gärna hoppa över "nonsenstrådar" för min del sedan undrar jag vad den godhjärtade solis, som älskar alla tog vägen? med tanke på att du tyckte fenja kunde dra åt h...ete så uttrycker sig inte godhjärtade personer. och mej veterligen har ingen sagt det till dej...ännu  jasså..var det du amaira, då var det nog inte så farligt  CITAT (pejori @ 01-07-2005, 13:28) CITAT (groowymama @ 01-07-2005, 13:16) JAHA;nu uppfattas även ALLA mina svar i vilket tråd som helst som jobbiga  Fick jag reda på genom ett PM. Alltså jag skall inte ens få svara på andras tråd:när jag tycker att någonting är vackert till ex.  du ska inte bry dej om PM. dom skrivs bara av fegisar som inte vågar stå för vad dom säger: jag tycker att du visst ska svara på frågor och delta i diskussioner på forumet men du får gärna hoppa över "nonsenstrådar" för min del sedan undrar jag vad den godhjärtade solis, som älskar alla tog vägen? med tanke på att du tyckte fenja kunde dra åt h...ete så uttrycker sig inte godhjärtade personer.  : och mej veterligen har ingen sagt det till dej...ännu  jasså..var det du amaira, då var det nog inte så farligt  Tack vare allt som har hänt härinne så har jag kommit underfund med att jag i själva verket inte är så godhjärtad alls Utan inom mig finns en URFÖRBANNAD varelse  Som svär och vill allra helst be allihoppa dra dit "pepparn växer" Och detta är jag nu MYCKET MYCKET tacksam för,hur tokigt det nu kan låta i andras öron Under hela mitt liv har jag tvingat mig att bära en massa olika masker för att försöka anpassa mig till vad andra vill Nu skiter jag i det hela!!! Jag älskar inte alls längre alla människor; Utan tvärtemot: NU släpper jag ut mitt hat och vrede istället . Och jag vet att bakom detta stora vrede finns den äkta KÄRLEKEN Så jag verkligen vill tacka er alla för att ni har hjälpt mig att finna vägen till mitt innersta
--------------------
Varje dag är en underbar gåva
|
|
|
|
|
01-07-2005, 12:47
|

Medlem
Antal inlägg: 483
Medlem sedan: 28-09-2004
Medlem nr: 4 549

|
CITAT (groowymama @ 01-07-2005, 13:44) Utan tvärtemot:NU släpper jag ut mitt hat och vrede istället . Jag skulle vara ytterst tacksam om du kunde göra det någon annanstans än i det här forumet.
--------------------
Strömstad zon 3
|
|
|
|
|
01-07-2005, 12:49
|

Medlem
Antal inlägg: 525
Medlem sedan: 13-06-2005
Medlem nr: 5 989

|
CITAT (Milex @ 01-07-2005, 13:47) CITAT (groowymama @ 01-07-2005, 13:44) Utan tvärtemot:NU släpper jag ut mitt hat och vrede istället . Jag skulle vara ytterst tacksam om du kunde göra det någon annanstans än i det här forumet. Jag menade inte att jag skulle släppa det ut härinne;utan till mitt eget beskådande
--------------------
Varje dag är en underbar gåva
|
|
|
|
|
01-07-2005, 12:55
|

Medlem
Antal inlägg: 857
Medlem sedan: 17-03-2004
Medlem nr: 3 016

|
Jag har inte alls föjlt tråden så mycket men frågan är.. Om du nu vill ha reda på hur stortår blir till och allt vad det var.. Varför inte vända dig till ett annat forum? För det här är ju ett forum för blommor, träd och andra trädgårdssaker. Därav namnet odla? Kom över till familjeliv vet jag. Här disskuteras allt mellan himmel och jord ( vi har även en trädgårdsavdelning ). Mvh G ( bisquit på familjeliv )
--------------------
Bygger upp en ny trädgård i zon 3 ( Näshulta, Eskilstuna )
(Bytt sign från 16kvm stor balkong)
|
|
|
|
|
01-07-2005, 14:32
|
Medlem
Antal inlägg: 6 877
Medlem sedan: 21-04-2005
Medlem nr: 5 537

|
|
|
|
|
|
01-07-2005, 14:52
|
Medlem
Antal inlägg: 6 877
Medlem sedan: 21-04-2005
Medlem nr: 5 537

|
Solis hälsar att hon är uslängd igen , men den här gången kommer hon inte tillbaks, till mångas glädje, andras sorg.  Ska det va´så förbaskat svårt att försöka att bara ignorera en udda person?
|
|
|
|
|
01-07-2005, 14:59
|
Medlem
Antal inlägg: 19 528
Medlem sedan: 12-01-2004
Medlem nr: 2 682

|
--------------------
Den grövsta form av mobbning är, att kalla sina meningsmotståndare mobbare. Bor i zon 2
|
|
|
|
|
01-07-2005, 15:10
|
Medlem
Antal inlägg: 19 528
Medlem sedan: 12-01-2004
Medlem nr: 2 682

|
tror inte hon är det. skulle hon vara det så har i såfall webmaster tyckt att det räcker med babbel jag är inte förbannad på solis, men jag kan bli lite trött på henne sen är det upp till var och en...en del blir arga när hon skojar bort något som är extra känsligt, som mobbning. eller orkar inte med allt tjafs som det blir runt någon som är anorlunda, egen, udda eller vad man nu vill kalla det.
--------------------
Den grövsta form av mobbning är, att kalla sina meningsmotståndare mobbare. Bor i zon 2
|
|
|
|
|
01-07-2005, 15:11
|

Medlem
Antal inlägg: 14 536
Medlem sedan: 01-11-2002
Medlem nr: 14

|
CITAT (groowymama @ 30-06-2005, 23:06) CITAT (Reserv @ 30-06-2005, 23:04) CITAT (groowymama @ 30-06-2005, 22:52) Skit i henne, det är inte hon som är forumet, du får väl ta det som att småprat är din skyddade zon, där du kan fråga om allt. Fast.....  frågar man om "fel" grejer här så skriker hon juh om det med Inte lätt att veta vad man får och inte får göra här ibland  HA  Hon kan dra åt H-----e  Här har du troligen svaret på den frågan Reserv. Läs forumreglerna, det är inte tillåtet att man ber andra forummedlemmar dra åt h-vete - även om man skulle ha lust ibland. Personangrepp kallas det.
--------------------
Norrbottenskusten zon 5-6
|
|
|
|
|
01-07-2005, 15:27
|

Medlem
Antal inlägg: 9 732
Medlem sedan: 01-11-2002
Medlem nr: 22

|
CITAT (Reserv @ 01-07-2005, 15:52) Ska det va´så förbaskat svårt att försöka att bara ignorera en udda person?  Tydligen, ser du väl själv, vad du gör. Alla har daltat detta hela dagen. Nästan 1000 personer har läst detta, medans intressanta trädgårdsfrågor läses av ca 30...
--------------------
Carpe Diem. Fånga dagen.
Ta ingen skit, tjejer! Grynet
|
|
|
|
|
  |
1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
0 medlem(mar):
|
|
 |
|