Historien från att vara superaktiv, med hur många järn i elden som helst, på en och samma gång, till att inte längra vara det, skulle kunnabli en hel bok. Och det tänker jag ingen skriva här och nu.
Det börjar med småsaker som man knappt reagerar på. Att det gör ont i armarna när du bär hem ett par liter mjölk från affären. Att du helt plötslig blir "fumlig" och tappar saker du håller i.
Sakta, men säkert utvecklar sig detta till att du inte kan sitta och sy, måla, sticka, skriva etc, etc......, nån längre stund.
Till slut söker du läkare, en massa prover tas. Det finns inga fel. Ok, det är ju bra. Men värken i kroppen sprider sig. Du börjar undra vari felet ligger, i ditt eget psyke, i kroppen eller hos läkaren.
Du fortsätter att söka läkare och ber om remisser hit och dit. Har du tur får du det. Har du riktigt otur, blir du ut- skrattad av läkaren som du träffar.
Du kanske bestämmer dig för att aldrig mer besöka en läkare. Det gjorde jag. Ända tills jag vid flera tillfällen upptäckte att jag var duschad, iordninggjord och att kylskåpet var fullt med mat som inte fanns där sist jag tittade.
HUR i h-vete hade detta gått till! Jag förstog att jag trots allt behövde läkarhjälp. Jag hade trillat ner i ett djupt svart hål. Den här gången hade jag tur att hitta en läkare som tog tag i mig. Och hon släppte mig inte.
Vägen till ett nytt liv har varit svår och lång. Mycket hjälp har jag fått av min läkare, min psykolog och Feltenkreisspecialis.
Depressionen som tyvärr blev "kronisk", har jag lärt mig att leva med. Den skrämmer mig inte längre, jag låter den helt "enkelt" värka ut. Värken visade sig vara "inflamationer" i "gångjärnen", samt det vi idag vet är fibromyalgi.
Jag kan trots allt säga att jag har ett bra liv idag. Har hittat nya intressen som jag trivs med. Bla trädgård och blommor, dekorering mm.
Trots att det här blev långt så är det en väldigt komprimerad beskrivning. Att jag skrev det här beror på att jag förstår att det finns många här inne i liknande situation.
Ha det gott alla medsystrar/bröder /Evgeni
--------------------
F.d. ev. geni som numer dessutom...........är rökfri☺ /Gillan,zon 3-4 De enda som aldrig misslyckas är de som aldrig försöker!
|