Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Flytta stora träd
          AnnaQ
          Inlägg 23-10-2005, 21:28
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 37
          Medlem sedan:
          23-03-2005
          Medlem nr: 5 216



          Jag har en trädgård med alltför få träd. Som tur är har jag också en bit skog, så jag funderar på att flytta in ett par träd till trädgården.

          Jag har hört talas om att man kan flytta stora träd genom att gräva ett dike runt nu på hösten och sedan lyfta träd + stor jordklump med grävmaskin i vinter, när det har blivit tjäle i marken. Har någon på forumet erfarenhet av detta?

          Jag tänkte flytta en lönn, men har också fått syn på en fantastiskt fin ek, cirka 3 meter hög. Är det dumt att försöka flytta en så stor ek? Jag kan inte så mycket om ekars rotsystem. Jag vill väldigt gärna ha den i trädgården, men det vore ju väldigt synd om jag tog livet av den i processen.

          Råd mottages gärna.
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 11-08-2025, 02:10
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon