Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          4 sidor V  < 1 2 3 4 >  
          Skriv svarNytt inlägg
          > Om att inte vara som alla andra, - jag mår så jävla dåligt.
          Gossen Ruda
          Inlägg 29-04-2003, 19:53
          Länk hit: #21


          Medlem
          Antal inlägg: 23 957
          Medlem sedan:
          08-11-2002
          Medlem nr: 296



          Vågar mig in i debatten trots att jag har en annorlunda inställning. Om det är så som Ewa beskriver kan jag bara hålla med och beklaga. Men eftersom jag bara fått den ena partens beskrivning gör jag inga katogoriska uttalanden. Inte utan motpartens beskrivning av förhållandet. Eller en beskrivande bild.


          --------------------
          Mera Japan-pop åt svenska folket AKB48と日本を発見するには、長い時間に起こった最高のことです

          Straight for ever. Cogito, ergo sum.
           
          Citera
          Almdalen
          Inlägg 29-04-2003, 19:54
          Länk hit: #22


          Medlem
          Antal inlägg: 766
          Medlem sedan:
          03-11-2002
          Medlem nr: 108



          Ewa, du skall veta att vi alla känner sympati med dig. Hur du skall gör är mycket svårt för en som inte känner dig att avgöra. Kan du stanna kvar kämpa så gör det med hjälp av vänner advokat och polis. Känner du att det kan bli för tufft så leta annan bostad, som någon har sagt tidigare en trädgård går att skapa på alla platser. Förstår att närheten till graven är en tröst för dig, men kanske finns det möjlighet att flytta och ändå behålla närheten.
          Vi försöker alla att komma med förslag, men det är inte det viktigaste, det är att vi alla känner med dig och vill på detta sätt hjälpa dig. Hoppas att du känner dig styrkt av detta och kan gå vidare med ditt svåra val.
          wub.gif
          Ingegerd
           
          Citera
          lilla mamma
          Inlägg 29-04-2003, 20:24
          Länk hit: #23


          Medlem
          Antal inlägg: 1 401
          Medlem sedan:
          29-01-2003
          Medlem nr: 648



          Jag kan inte gå och lägga mig,,
          måste smida onda planer..
          kanske bomba med blomjord
          nej, för snällt
          skämt åsido

          NU ÄR JAG ARG


          --------------------
          Det är skönt när allt är grönt
           
          Citera
          Ann i Göteborg
          Inlägg 29-04-2003, 20:41
          Länk hit: #24


          Medlem
          Antal inlägg: 328
          Medlem sedan:
          14-01-2003
          Medlem nr: 580



          Den egna trädgården - en borggård - och häcken dess murar. Där innanför skall vi alla finna vår egna oas där experimentlustan får spira ikapp med det växande - det är en RÄTTIGHET!!!!!

          Ewa, du har alla mina sympatier och jag förstår en del av vad du går igenom (har själv en pensionerad granne...).

          Stå på dig i den mån du orkar och, som någon i inlägget nämnde tidigare, gå inte i försvar (lättare sagt än gjort) utan ställ motfrågor till ditt försvar (som inte kan besvaras med ja/nej). Bland alla dessa grannar - finns det någon som i tysthet inte vågar stå upp för dig, men är på din sida ändå?


          --------------------
          Ann i Göteborg, zon 1-2

          Den som äger en trädgård och en boksamling saknar intet. Cicero
           
          Citera
          Gossen Ruda
          Inlägg 29-04-2003, 21:08
          Länk hit: #25


          Medlem
          Antal inlägg: 23 957
          Medlem sedan:
          08-11-2002
          Medlem nr: 296



          Dristar mig till ett sista inlägg i saken. Beträffande vad man skall få göra på tomten fanns det en intressant artikel i gårdagens pappers-GP. Mölndals kommun anmodar en fastighetsägare att städa upp sitt hus och tomten. Inne i huset är det helt belamrat med kläder och annan bråte. Det finns inte plats att sätta ner fötterna ens i trapporna. Vid en brand skulla det vara svårt att ta sig ut. Dom flesta fönsterrutorna är trasiga.

          På tomten finns bl.a. ett skjul av presenningar och korrugerade plastskivor innehållande en massa cyklar, maskindelar, bensindunkar, bil- och cykeldäck, verktyg, delar av sjukvårdsutrustning och kabeltrummor. Stängslet till den bredvidliggande sjukhusparken har raserats och bråten har spillt över dit. Allt tillåtet?

          Nu är givetvis denna fastighetsägare i stort behov att nån sorts vård och inlägget skall dessutom inte ses som nån kritik av Ewa, eftersom vi inte vet hur det ser ut där. Det är ingen idé att skälla på mig nu för jag är tillbaka i cyberrymden först på söndag. Tidigast. Ha det bra på Valborg.


          --------------------
          Mera Japan-pop åt svenska folket AKB48と日本を発見するには、長い時間に起こった最高のことです

          Straight for ever. Cogito, ergo sum.
           
          Citera
          Betty
          Inlägg 29-04-2003, 21:15
          Länk hit: #26


          Medlem
          Antal inlägg: 14 536
          Medlem sedan:
          01-11-2002
          Medlem nr: 14



          Jag blir som alla andra här alldeles chockad över hur du blir bemött av din styrelse Eva. Det är ju helt sanslöst hur dom bär sig åt! Jag blir både ledsen och heligt förb... över vilka fega krakar det finns där ute. Vilken feghet att ge sig på dej i grupp, vilka ynkliga stackare! Vad dom måtte vara rädda för förändringar! Kan bara instämma med de andra, stå på dej så långt du orkar men låt dom inte knäcka dej för det är dom inte värda! Många varma kramar från mej. wub.gif


          --------------------
          Norrbottenskusten zon 5-6



           
          Citera
          Helen i Skåne
          Inlägg 29-04-2003, 21:16
          Länk hit: #27


          Medlem
          Antal inlägg: 817
          Medlem sedan:
          01-11-2002
          Medlem nr: 33



          Eva! Jag har skickat ett meddelande till dig!
          STOR KRAM!


          --------------------

          Vänliga hälsningar Helen i Skåne
           
          Citera
          Hannele
          Inlägg 29-04-2003, 21:17
          Länk hit: #28


          Medlem
          Antal inlägg: 9 732
          Medlem sedan:
          01-11-2002
          Medlem nr: 22



          Suck! Människor är inte alltid goda... man har sett och hört ett och annat, översittare finns det överallt. Man kan undra, vem som mår sämst? Hoppas du får kraft att orka. Jag vet med mej själv, hur man trivs med sitt hus och sin trädgård - fast kanske grannarna inte alltid är några drömgrannar. Kram


          --------------------
          Carpe Diem. Fånga dagen.

          Ta ingen skit, tjejer! Grynet
           
          Citera
          Berith
          Inlägg 29-04-2003, 21:17
          Länk hit: #29


          Medlem
          Antal inlägg: 15 282
          Medlem sedan:
          01-11-2002
          Medlem nr: 18



          CITAT (Eva Swahn @ 29-04-2003, 16:30)
          Jag vet att jag här har en del vänner som under cirka ett års tid har lärt känna mina sidor som trädgårdsälskare. Jag har gladeligen berättat om mina balla baljor, mina nattliga daggmaskodyséer, traktordäck, "hittade" kaprifoler och andra tokiga upptåg.

          Såklart att du har många vänner här Eva! smile.gif wub.gif Du har gett oss många härliga skratt under den här tiden. biggrin.gif biggrin.gif Fortsätt du med dina tokiga upptåg, och skapa ditt trädgårdsparadis med glimten i ögat!

          Och jag håller också med alla tidigare inlägg - stå på dej och bry dej inte om dom andra, dom är säkert bara avundsjuka!

          Eva, du är bäst!! wub.gif biggrin.gif wub.gif


          --------------------
          ----<--<-@ Att dölja ett fel med en lögn är som att dölja en fläck med ett hål. @->-->----
           
          Citera
          Ann-Christine
          Inlägg 29-04-2003, 21:22
          Länk hit: #30


          Medlem
          Antal inlägg: 243
          Medlem sedan:
          02-02-2003
          Medlem nr: 668



          Blir så arg så jag vet inte vad jag ska skriva. Men stå på dej i alla fall. Förstår inte hur man kan behandla sina medmänniskor på det viset, dom kan ju inte ha någon hjärna för dom skulle säkerligen inte vilja bli behandlade så där själva. Skickar med en massa styrkekramar till dej


          --------------------
          Ann-Christine, zon 4
           
          Citera
          Göteborgstjej
          Inlägg 30-04-2003, 05:43
          Länk hit: #31


          Medlem
          Antal inlägg: 28
          Medlem sedan:
          14-01-2003
          Medlem nr: 577



          Urk och usch! Dom är säkert bara avundsjuka! Stå på dig! Skulle dom komma en och en skulle dom säkert inte stå för sina ord. Försök att inte bry dig om dem. Vad du gör i din trädgård är inte deras business.. mad.gif


          --------------------
          //Göteborgstjej..

          ---------------------------------------

          Bee Happy!!
           
          Citera
          Monica M zon 4
          Inlägg 30-04-2003, 06:25
          Länk hit: #32


          Medlem
          Antal inlägg: 3 070
          Medlem sedan:
          01-11-2002
          Medlem nr: 21



          Läste ditt inlägg igår kväll men blev alldeles för upprörd för att kunna skriva nåt svar. Hur kan dom vara så elaka?! Kan det bero på avundsjuka, okunskap eller rädsla för sånt som är annorlunda? Trodde inte dagens pensionärer var så fördomsfulla. Med sin liverfarenhet borde de insett att vi alla är olika och att det är blandningen av olika människor som berikar vår tillvaro. Verkar som medelåldern i din förening är rätt hög. Kan man hoppas på naturlig avgång? mad.gif

          Om du bestämmer dig för att bo kvar borde det vettigaste alternativet vara att få över några av översittarna på din sida. Förklara hur du tänkt göra med din trädgård och visa dina fiffiga lösningar. Finns det ingen i styrelsen som du kan lirka med (även om det bär emot)? tongue.gif

          Tror inte det är rätt metod att polisanmäla osv för då blir väl stämningen ändå mer infekterad.

          Jag skulle tycka det vore alldeles underbart med en granne som vågar ta ut svängarna lite och inte är som alla andra. Fy vad trist om vi alla vore lika!

          Stå på dig Ewa! Många tröstkramar från mig! wub.gif
           
          Citera
          andersen
          Inlägg 30-04-2003, 06:50
          Länk hit: #33


          Medlem
          Antal inlägg: 4 132
          Medlem sedan:
          01-11-2002
          Medlem nr: 51



          Eva det var för färligt vilken hemsk styrelse du har,dom har missat hela iden med en styrelses uppdrag nämligen den att styrelsen skall värka för medlemar,sedan kan man ju åxå fundera på hur dom arbetar om det nu är så att dom ej tycker om ditt sätt att ha hand om din trädgård mm så kan ordföranden tala om det för dej,ej ta upp det i första steget på ett möte, jag tycker att du ska spåtta i näven och värka för att styrelsen blir avsatt jag vet att det är ett jätte jobb,om du inte klarar det så tycker jag som det var någon som skrev gå till polisen det är kränkande särbehandling som styrelsen håller på med.

          ps du kan kanske andvända dej av inläggen här på forumet och visa övriga medlemar i föreningen och få stöd av dom.


          --------------------
          Problemet är inte de onda människorna
          utan de goda människornas tystnad. Martin Luther King.


          Oerhörda summor har lämnat välfärdssystemen genom de skattelättnader som nu genomförs och inte många opponerar sig. Gunilla T.

          Att inte cykla är att gå för långt.

          Redigerat av andersen: Idag, 45929 gånger.
           
          Citera
          Ella
          Inlägg 30-04-2003, 07:08
          Länk hit: #34


          Medlem
          Antal inlägg: 517
          Medlem sedan:
          22-04-2003
          Medlem nr: 1 209



          Hej Ewa!

          Jag läste ditt inlägg i går precis innan jag skulle gå och lägga mig, och som det alltid gör vid den tiden så bara snurrade och bubblade det i mig. Vad jag tänkte spontant var mobbing, så många mot en! Fy fan att människor kan vara så elaka.
          sad.gif

          Du har tre alternativ.

          1. Flytta. Även om du än inte har valt det alternativet så kan du göra avläggarej och sticklingar redan nu. Om ifall att Du behöver flytta så ska du ha med dig så många som möjligt av dina arter!!!
          Min trädgård är också väldigt ny så jag har inte så mycket att dela med mig av än
          smile.gif

          2. Omvändelse. Om jag inte har förstått det hela aldeles fel så har du inte bott där mer än ett år. Dvs trädgården ser ut ungefär som min, massvis av små plantor som knappt syns. De där kalheten gör att det inte krävs mycket för att det ska se stökit ut. Bjud in folk visa hur du har tänkt och bilder av fullt utvyxna exemplar av arterna. Smitta med din entusiasm och bjussa på din kunskap. Var dock försiktig med att snacka skit (blajjor)

          wub.gif
          Man kan också trolla med ett blickfång, fast det gör du nog redan. Jag har tex mot alla mina vanor köppt 50 penseer i år och ska sätta dem kring den fula hasseln så att de förbipasserande tittar på blommorna istället för på kala grenar och naken jord...
          wink.gif

          3. Att begränsa grannarna. Advokatköret, polisanmälan osv. Man kan markera för människor att så gör du inte mot mig!!! Tyvärr så måste man bevisa allt och dina grannar hade snabbt lärt sig vad de kan göra som inte går att bevisa. Tyvärr så tror jag att om du väljer detta alternativ så frå du flytta i vilket fall som...



          laugh.gif Jag tror också att det egentligen handlar om avundsjuka och ett behov av en syndabock. Du har blitt syndabock och försvinner du så hittar de en ny syndabock och där fanns säkert en syndabock innan du fick rollen.
          Jag blev drabbad av något liknande för några år sedan i min idrottsförening. Och sen jag slutade så har de hittat en ny syndabock. Jag brukar säga att den klubben går under lika bra utan min hjälp. Jag hade kunnat anmäla dem eftersom de försökte utesluta mig utan laglig grund och jag hade fått igenom det. Jag vill inte slåss, det finns så mycket annat kul jag kan lägga min energi ocsh pengar på än advokater och bråk...

          tongue.gif Jag har skrivit de alternativ jag kan se det finns säkert fler varianter och du finner säkert en bra väg!

          Lycka till!
          Ella


          --------------------
          Ella
           
          Citera
          Adri-Anne
          Inlägg 30-04-2003, 07:23
          Länk hit: #35


          Medlem
          Antal inlägg: 814
          Medlem sedan:
          07-02-2003
          Medlem nr: 700



          Eva!
          Du har nu fått 33 svar. Ta dom och stick under näsan på surkartarna.
          Och hälsa dom : Lite folkvett skulle inte skada.
          Jag håller tummarna för dig.
          Ge bara inte upp. Då är det ju dom som får som dom vill och det är dom inte värda.
          Bamse kram från Ann.
           
          Citera
          mynta
          Inlägg 30-04-2003, 07:33
          Länk hit: #36


          Medlem
          Antal inlägg: 257
          Medlem sedan:
          10-02-2003
          Medlem nr: 710



          Du har min fulla sympati! Varför försöker så många små människor dölja sina egna brister & sitt självförakt, genom att ge sig på ngn annan, för att få dem att må dåligt oxå..? sad.gif sad.gif Lyckas de verkligen med att må bättre själva då, om ngn annan har det värre? & varför lyckas sådan ogina, anala , ofullkommna personer så väl i sina förehavanden: att man blir otroligt ledsen, fast man faktiskt vet att det är DE som är de egentliga förlorarna... Med sitt ohumana betéende, sina uppenbara egna brister, som gör att de inte orkar ta itu med sina egna liv, utan tror att skulden för deras egna problem ligger hos ngn annan utomstående? Tror de verkligen på fullaste allvar att de skulle bli lyckligare av att ge sig på andra människors angelägenheter på det viset, vilken skillnad skulle det vara för dem vad du pysslar med i DITT förråd, så länge du sköter dig själv där inne? Det är för bövelen varken porrklubb eller styckmördarorgier som pågår därinne. Hoppas att du snart finner tillbaka till glädjen igen, även om det inte är särskilt lätt med sådant folk omkring sig. sad.gif mad.gif mad.gif Usch, att visst folk bara har mage att beté sig på det viset! mad.gif
           
          Citera
          Kattmatte
          Inlägg 30-04-2003, 09:15
          Länk hit: #37


          Medlem
          Antal inlägg: 87
          Medlem sedan:
          08-04-2003
          Medlem nr: 1 088



          Jag blir bara pissförbannad!! hade nån sagt nåt sånt till mig hade jag kreverat. Förtal och personligt angrepp är utmärkta grunder för polisanmälan. Skriv ner alla tillmälen du får ta emot och använd dem!! Så där får det inte gå till! Ta också kontakt med en ev styrelse om föreningen är anknuten till HSB eller liknande. Finns ingen sådan så tycker jag faktiskt att du ska konfrontera styrelseordföranden och alla som varit nedlåtande mot dig och säga som det är. Slutar de inte upp med sina trakasserier så kommer du att lägga in en polisanmälan.!

          Basta!


          --------------------
          Pernilla i Zon 1 (Hässleholmstrakten)
           
          Citera
          Posse
          Inlägg 30-04-2003, 09:17
          Länk hit: #38


          Medlem
          Antal inlägg: 2 137
          Medlem sedan:
          27-11-2002
          Medlem nr: 432



          Som framgick av mitt tidigare inlägg i den här tråden upplevde jag direkt vid läsandet av Evas startinlägg, starka symboliska paralleller med hur det blir för ett land som luras in i en union. Inte ens på vad vi definitivt anser som vårt eget territorium är vi längre fria att bestämma, vi tvingas allt mer underordna oss unionsledningen (som förhoppningsvis i någon utsträckning styrs av de andra i unionen). unsure.gif

          Vi får praktiskt taget varken vara bättre eller sämre - kort sagt inte alls annorlunda - än de andra i unionen... för då blir vi "mobbade". sad.gif
           
          Citera
          Kristina zon 3
          Inlägg 30-04-2003, 09:48
          Länk hit: #39


          Medlem
          Antal inlägg: 175
          Medlem sedan:
          31-03-2003
          Medlem nr: 1 025



          Oj Oj Oj. Vad i hela friden får folk till att uppträda på ett visst sätt. Jag blir hel mållös. Vad kan jag säga förutom att STÅ PÅ DIG. Klart att man måste få göra vad man vill i sin egen trädgård. Jag känner inte alls dig eftersom jag är ganska nu på forumet men jag har också en spalje av armeringsjärn. Omålad och rostig tycker det är jättesnyggt. Vad i jösse namn är måttstocken. En kal gräsmatta???? Vi lever ju tack o lov inte i någon diktatur, även om det låter som det råder det styret i er bostadsrättsförening. Man blir så in i H....vete förbannad. Så kom igen, kämpa, stå på dig. Tillåt inte andra människor att förstöra för dig.

          Det här var det lätta att säga. Om att du förlorat din son finns inga ord, kan bara skänka dig en tanke.

          Kristina
           
          Citera
          Christine
          Inlägg 30-04-2003, 10:33
          Länk hit: #40


          Medlem
          Antal inlägg: 45
          Medlem sedan:
          05-11-2002
          Medlem nr: 188



          Man blir förvånad över hur elaka människor kan vara sad.gif
          Att man inte kan få vara som man är!!!

          Jag har skrattat många gånger åt dina mkt roliga upptåg i trädgården, som du har skrivit in och förgyllt vardagen för mig med.

          Vad du än bestämmer dig för att göra - Bo kvar eller flytta- så står jag fullt bakom ditt beslut. Och bestämmer du dig för att flytta så har även jag många plantor att skicka till dig

          Kramar och sköt om dig
          wub.gif
          /Christine
           
          Citera

          4 sidor V  < 1 2 3 4 >
          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 17-07-2026, 01:31
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon