Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          2 sidor V  < 1 2  
          Skriv svarNytt inlägg
          > Ekomaten - en bluff?
          LadyG
          Inlägg 18-08-2006, 12:35
          Länk hit: #21


          Medlem
          Antal inlägg: 8 260
          Medlem sedan:
          23-07-2005
          Medlem nr: 6 231



          Jag tror att de flesta hellre köper svenskproducerad mat eftersom svenska bönder (KRAV eller ej) är bra. Alldeles oavsett några stämplar så är svenskt kött nästan alltid dyrare än t ex irländskt, bara för att det är svenskt. Men jag betvivlar att mellanskillnaden hamnar där den borde, rätta mig gärna om jag har fel.

          Jag har högt förtroende för svenska bönder och svensk mat, men inget förtroende för våra folkvalda. Däri ligger problemet, eftersom det inte är bönderna som varit med och satt reglerna är reglerna heller inte direkt anpassade efter deras situation.

          Jag tänker fortsätta köpa svenskproducerat så långt jag kan - ibland är märkningen bedräglig eller så saknas ursprungsland helt på en del produkter. Men jag är tveksam till KRAV, och tänker fortsätta vara det ett tag till smile.gif


          --------------------
          "Start by doing the necessary, then the possible and suddenly you are doing the impossible." - St. Francis of Assisi
           
          Citera

          2 sidor V  < 1 2
          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 14-06-2026, 21:40
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon