| |
|
  |
Är du nöjd med valresultatet, att Alliansen ska regera? |
|
|
|
|
18-09-2006, 04:00
|
Medlem
Antal inlägg: 691
Medlem sedan: 03-12-2005
Medlem nr: 6 813

|
Nej, är inte nöjd med resultatet. Röstar på V. Men är däremot väldigt nöjd med Perssons avgång. Jag tycker inte om hans sätt.
|
|
|
|
|
|
|
|
18-09-2006, 06:20
|

Medlem
Antal inlägg: 7 640
Medlem sedan: 03-07-2005
Medlem nr: 6 109

|
CITAT (askar @ 17-09-2006, 23:38) Vi ser inte bara till vad som gagnar oss själva...Egoism är något vi skyfflar lååångt bort.  Som man säger i Amerika ..... "You're up for a surprise" Titta hur det ser ut i Täby Kommun där Fru Reinfeldt styr. Inte är det då solidaritet med dom svaga som är ledordet i alla fall
--------------------
 They say that memories are Golden. Well maybe that is true. But I never wanted memories, I only wanted You!
|
|
|
|
|
|
|
askar
|
18-09-2006, 06:45
|
Gäster

|
Sossarnas mantra... Vård Skola Omsorg... som de kört med i senaste valen
Antalet elever som går ut nian utan godkända betyg i basämnena är stort. Klasserna blir större och större. Lärare har inte mycket att säga till om. Många lärare orkar inte fortsätta i sitt yrke.
Gamla människor ligger ensamma förutom några korta besök av hemtjänsten som kommer och hjälper dem med det absolut nödvändigaste samt värmer frigolitmatbox som levereras från något storkök 2ggr/vecka.
Förskolegrupperna blir större och större. På många håll handlar det mer om förvaring än omsorg. Personalen hinner inte, orkar inte.
Friskolor ...vet inte hur många vi har nu... har köer av väntande elever som vill bort från den kommunala.
Någonstans är det fel när man samtidigt säger att det går sååå bra för Sverige.
Nu har det nya styret fyra år på sig fram till nästa val att visa vad de kan åstadkomma. Låt oss inte måla fan på väggen innan de ens hunnit in i maktens boningar.
|
|
|
|
|
|
|
|
18-09-2006, 06:59
|

Medlem
Antal inlägg: 7 640
Medlem sedan: 03-07-2005
Medlem nr: 6 109

|
CITAT (askar @ 18-09-2006, 07:45) Sossarnas mantra... Vård Skola Omsorg... som de kört med i senaste valen
Antalet elever som går ut nian utan godkända betyg i basämnena är stort. Klasserna blir större och större. Lärare har inte mycket att säga till om. Många lärare orkar inte fortsätta i sitt yrke.
Gamla människor ligger ensamma förutom några korta besök av hemtjänsten som kommer och hjälper dem med det absolut nödvändigaste samt värmer frigolitmatbox som levereras från något storkök 2ggr/vecka.
Förskolegrupperna blir större och större. På många håll handlar det mer om förvaring än omsorg. Personalen hinner inte, orkar inte.
Friskolor ...vet inte hur många vi har nu... har köer av väntande elever som vill bort från den kommunala.
Någonstans är det fel när man samtidigt säger att det går sååå bra för Sverige.
Nu har det nya styret fyra år på sig fram till nästa val att visa vad de kan åstadkomma. Låt oss inte måla fan på väggen innan de ens hunnit in i maktens boningar. Nej, det var inte min mening att måla fan på väggen. Tyckte bara att det du skrev var aningen motsägelsefullt. Att det finns mängder av missförhållanden för sjuka och gamla är vi tämligen överens om. Däremot så ska ju debet och kredit alltid gå ihop, oavsett vem som sitter i regeringen. Att sänka fastighetsskatter, arbetsgivaravgifter och slopa förmögenhetsskatten lär i alla fall inte bidra till att förbättra dom områden du nämner. Snarare tvärtom skulle jag gissa. Var och en har sin åsikt och gör sitt val. Viktigt bara att man vet vad man röstar på. Edit: Stavfel
--------------------
 They say that memories are Golden. Well maybe that is true. But I never wanted memories, I only wanted You!
|
|
|
|
|
|
|
askar
|
18-09-2006, 07:07
|
Gäster

|
CITAT (AnitaGg @ 18-09-2006, 07:59) Var och en har sin åsikt och gör sitt val. Viktigt bara att man vet vad man röstar på.
Edit: Stavfel Absolut Just därför blev det regimskifte.
|
|
|
|
|
|
|
|
18-09-2006, 07:10
|

Medlem
Antal inlägg: 7 413
Medlem sedan: 19-07-2005
Medlem nr: 6 203

|
CITAT (AndreasBlomquist @ 18-09-2006, 02:35) Väldigt väldigt nöjd faktiskt. Äntligen ett maktskifte som har varit sååå efterlängtat! Hurra!!  Det enda jag kan tycka är lite skrämmande är SD:s frammarsch i vissa kommuner i Sverige, som till exempel Landskrona där var femte väljare rösta på SD. För att inte tala om att de i vår egen kommun Andreas, får vågmästarroll. Det i sin tur gör att jag blir rödare än vanligt. För övrigt tillhör jag dem som har avskytt GP långt innan andra gjorde det. Jag gillar inte folk med " klappa-på-huvet-mentalitet" och " låt du mig sköta det där......det är jag bättre på än dig  . Det får mig att gå i taket  . sä jag är mer än nöjd över att han avgår Men som jag sagt innan, så röstar jag inte på en partiledare, utan på partiet och dess grundvärderinga  . Annars hade jag väl röstat på Reinfeldt. Han har ju utstrålning om inget annat
--------------------
F.d. ev. geni som numer dessutom...........är rökfri☺ /Gillan,zon 3-4 De enda som aldrig misslyckas är de som aldrig försöker!
|
|
|
|
|
|
|
|
18-09-2006, 07:58
|
Medlem
Antal inlägg: 2 745
Medlem sedan: 09-03-2003
Medlem nr: 882

|
Jag vet egentligen inte vilken regering jag skulle vara nöjd med.
Är inte nöjd med den gamla för jag tycker att de kastar grus i maskineriet och Sverige stagnerar. Den gamla ska ju i sitt "system" värna de svaga. Fast om man biter den hand som försörjer en så finns det ju inget att fördela.
Och den nya. Jag är för deras politik som gör att källan till staten intäkter stimuleras, nämligen företag och jobb. Fast jag vet inte riktigt vad det är som de inte har talat om för väljarna. Vad har dom i bakfickan. Idag hörde jag om deras manifest " de första hundra dagarna". Är det någon som vet vad det innebär? A-kassan skulle sänkas, hur mycket. I välrörelsen har jag bara hört deras undanmanöver att det spelar ingen roll om A-kassan sänks eftersom det skulle finnas så många mer arbeten.
Jag känner mig osäker på vad den nya regeringen har i sikte...framtiden får väl utvisa vad det är vi fått.
|
|
|
|
|
|
|
|
18-09-2006, 08:30
|

Medlem
Antal inlägg: 488
Medlem sedan: 03-09-2006
Medlem nr: 8 535

|
förutom att alla redan far illa och kommer fara ännu mer illa nu... räkna med högre räntor! de har redan börjat stiga och det är dagen efter valet vi som redan sitter och funderar på om det går att leva på luft och vatten de två siste veckorna varje månad.... vi får nog öka på med en veckas luftätande.... och att kunna infria drömmen om en tvåa att klämma in oss i... det kan vi glömma nu när det blir dyrare att bo både i hyresrätt och i köpes.. och mina läkarbesök kan jag nog skjuta upp sådär 4-8 år nu för nu kommer man inte ens ha råd att sätta sin fot på ett sjukhus.. inte ens på akuten.... så knäna och ryggen får vara trasiga då... hoppas inte magsåret kommer igen bara för det har man inte råd med... såhär är det inte bara jag som sitter utan halva sveriges befolkning.... jag är inte så nöjd
|
|
|
|
|
|
|
|
18-09-2006, 08:40
|
Medlem
Antal inlägg: 2 458
Medlem sedan: 28-02-2005
Medlem nr: 5 087

|
CITAT (Bettson @ 18-09-2006, 08:58) Idag hörde jag om deras manifest " de första hundra dagarna". Är det någon som vet vad det innebär? A-kassan skulle sänkas, hur mycket. I välrörelsen har jag bara hört deras undanmanöver att det spelar ingen roll om A-kassan sänks eftersom det skulle finnas så många mer arbeten. Från Moderaternas hemsida: "Moderaterna har tillsammans med allianspartierna lagt fram ett förslag för utformningen av arbetslöshetsförsäkringen. Under de första 200 dagarna är ersättningen som i dag 80 procent av ersättningsgrundande inkomst. Därefter är ersättningen 70 procent i ytterligare 100 dagar. Efter 300 dagar erbjuds man plats i jobbgaranti med 65 procents ersättning. Om man har barn under 18 år får man 70 procent i 250 dagar, innan man erbjuds plats i jobbgarantin. Vi har även föreslagit att det förhöjda taket under de första 100 dagarna i dagens arbetslöshetsförsäkring tas bort. Taket blir därmed enhetligt och maximal dagpenning 680 kronor." Jag har mycket svårt att tänka mig att alliansens löfte om fler jobb kommer att kunna rädda alla från att hamna i den omöjliga ekvationen att förväntas kunna leva på bara 65 % av sin lön till slut. Jag har själv varit arbetslös i snart 1,5 år, och kommer inte ur situationen hur mycket jag än försöker. Går knappt runt som ersättningen är idag på 80% av lönen. För mig är det dessutom mindre än 80%, för jag "slår i taket". Ja, jag talar ur en egoistisk synvinkel just nu, men kan inte bli annat än personligt upprörd och förtvivlad. Reinfeldt & Co kommer att tvinga mig att flytta till en pappkartong nästa år.
|
|
|
|
|
|
|
|
18-09-2006, 08:45
|
Medlem
Antal inlägg: 2 745
Medlem sedan: 09-03-2003
Medlem nr: 882

|
Och sjukpensionärer ska få både sin sjukpension och ålderspension sänkt.
|
|
|
|
|
|
|
|
18-09-2006, 08:50
|

Medlem
Antal inlägg: 8 260
Medlem sedan: 23-07-2005
Medlem nr: 6 231

|
" Nystartsjobb för långtidsarbetslösa, sjukskrivna, förtidspensionerade och personer med socialbidrag. Halv arbetsgivaravgift för ungdomar 19-24 år. Slopad arbetsgivaravgift för delar av tjänstesektorn. Avdragsrätt för hushållstjänster." (AB) Jag gillar inte hur det där låter. Det låter som om man ska tvinga ut pensionerade och sjuka, som man gjorde på feodaltiden, för att tjäna som pigor till godsägarna.
--------------------
"Start by doing the necessary, then the possible and suddenly you are doing the impossible." - St. Francis of Assisi
|
|
|
|
|
|
|
|
18-09-2006, 08:57
|

Medlem
Antal inlägg: 7 413
Medlem sedan: 19-07-2005
Medlem nr: 6 203

|
Vad jag skulle vilja veta, är hur många av alla pensonärer, sjukpensionärer eller förtidspensionärer det är som har en bruttolön på 6000kr/mån och som klarar av att överleva på det? Är det nån av er som vet om det går att ta reda på det? Att det är många det vet jag, många fler än folk tror. Frågan är hur många uteliggare vi får om den inkomsten sänks ytterligare.
--------------------
F.d. ev. geni som numer dessutom...........är rökfri☺ /Gillan,zon 3-4 De enda som aldrig misslyckas är de som aldrig försöker!
|
|
|
|
|
|
|
|
18-09-2006, 08:58
|
Medlem
Antal inlägg: 2 745
Medlem sedan: 09-03-2003
Medlem nr: 882

|
CITAT (LadyG @ 18-09-2006, 09:50) " Nystartsjobb för långtidsarbetslösa, sjukskrivna, förtidspensionerade och personer med socialbidrag. Halv arbetsgivaravgift för ungdomar 19-24 år. Slopad arbetsgivaravgift för delar av tjänstesektorn. Avdragsrätt för hushållstjänster." (AB) Jag gillar inte hur det där låter. Det låter som om man ska tvinga ut pensionerade och sjuka, som man gjorde på feodaltiden, för att tjäna som pigor till godsägarna. Lite så låter det på deras resonemang som om sjukdom är något man väljer. Visserligern finns det en del sjukskrivna som skulle få hjälp ut på arbetsmarknaden. Men deras system med den ekonomiska piskan är djupt orättfördig för de som verkligen är sjuka och inte orkar arbeta och som inte kan välja att bli friska.
|
|
|
|
|
|
|
|
18-09-2006, 09:01
|
Medlem
Antal inlägg: 7 909
Medlem sedan: 09-01-2005
Medlem nr: 4 848

|
Jag är 100% nöjd. Är en av de väljare som gick från sossarna till moderaterna.
|
|
|
|
|
|
|
|
18-09-2006, 09:03
|

Medlem
Antal inlägg: 8 260
Medlem sedan: 23-07-2005
Medlem nr: 6 231

|
CITAT (Bettson @ 18-09-2006, 10:58) CITAT (LadyG @ 18-09-2006, 09:50) "Nystartsjobb för långtidsarbetslösa, sjukskrivna, förtidspensionerade och personer med socialbidrag. Halv arbetsgivaravgift för ungdomar 19-24 år. Slopad arbetsgivaravgift för delar av tjänstesektorn. Avdragsrätt för hushållstjänster." (AB)
Jag gillar inte hur det där låter. :unsure:
Det låter som om man ska tvinga ut pensionerade och sjuka, som man gjorde på feodaltiden, för att tjäna som pigor till godsägarna. Lite så låter det på deras resonemang som om sjukdom är något man väljer. Visserligern finns det en del sjukskrivna som skulle få hjälp ut på arbetsmarknaden. Men deras system med den ekonomiska piskan är djupt orättfördig för de som verkligen är sjuka och inte orkar arbeta och som inte kan välja att bli friska. Det är det som oroar mig. Visst skulle några säkert få jobb på det viset, men det man egentligen gör är att sparka på dem som redan ligger, som om de gjort ett medvetet val och skulle kunna "bestämma sig för att bli friska" i en handvändning. Desutom sänks a-kassan, som om någon frivilligt skulle välja a-kassa framför jobb... Fast frysa fastighetsskatten, sänka inkomstskatten och slopa förmögenhetsskatten är inga problem. Det enda i deras manifest jag gillade är den sänkta maxtaxan på fritis.
--------------------
"Start by doing the necessary, then the possible and suddenly you are doing the impossible." - St. Francis of Assisi
|
|
|
|
|
|
|
birgitek
|
18-09-2006, 09:12
|
Gäster

|
CITAT (AnitaGg @ 18-09-2006, 09:50) Att det skulle existera nån slags "nu-ska-vi-hjälpa-arbetslösa-för-pengarna-mentalitet" är väl ändå aningen svårt att tro på. Nä, självklart inte. Den enda vettiga anledningen för ett företag att anställa bör väl vara ändå att det lönar sig att just anställa och då spelar ju sänkta avgifter en högst väsentlig roll. Birgit Ek
|
|
|
|
|
|
|
|
18-09-2006, 09:17
|

Medlem
Antal inlägg: 3 590
Medlem sedan: 04-08-2004
Medlem nr: 4 227

|
NEJ! Tur att mannen nyss fick en lönehöjning på 3000 spänn eftersom jag antagligen går tillbaka till arbetslöshet efter min föräldraledighet! Nej, nu får man jävlar se till att få ett jobb och hålla sig frisk annars är det kört Sticker inte under stol med att jag röstade på Sossarna, något USA vill jag inte ha här vilket det kommer jobbas mot nu med Moderaterna i spetsen. Dyra sjukförsäkringar som bara rika (och friska för man får ju inte ta nån försäkring om man varit det minsta sjuk förut) har råd med när sjukvården blir helt privatiserad, ännu sämre för arbetslösa och sjukskrivna (men hallå, det KAN INTE finnas jobb till ALLA och de sjuka kan inte helt plötsligt hoppa upp ur sina sängar och jobba). Detta är scenarion som jag tydligt ser framför mig och som jag inte tvekar på kommer bli verklighet om de nu hinner ändra allt på 4 år. Det roligaste med det här är att vissa är så rent ut sagt j-la dumma (inte riktat mot nån här så ta inte åt er) att de tror att allt kommer bli guld och gröna skogar och ändras över en natt. Livet kommer bli en dröm och allt kan tas med en klackspark för nu kommer Sverige bli bra. Men tyvärr, nåt som är bra för en person är ju inte bra för en annan. Bara att bita i det sura äpplet och ta det som det kommer antar jag. Det roliga ska i alla fall bli om 4 år när jag får säga VAD VAR DET JAG SA  Det här är mina åsikter i ämnet och det står jag för! Tack för ordet.
--------------------
Hälsningar, fru Berglund"Just remember in the winter, far beneath the bitter snows lies the seed that with the sun's love, in the spring becomes the rose!"Min trädgårdshemsida (hemsidan är nere för tilllfället men kommer snart tillbaka med ny och förbättrad design!)
|
|
|
|
|
|
|
|
18-09-2006, 09:19
|

Medlem
Antal inlägg: 1 054
Medlem sedan: 12-04-2005
Medlem nr: 5 397

|
Jag har mest problem med att Sverigedemokraterna vinner mark. Det är mycket obehagligt.
|
|
|
|
|
|
|
|
18-09-2006, 09:27
|

Medlem
Antal inlägg: 8 260
Medlem sedan: 23-07-2005
Medlem nr: 6 231

|
CITAT (birgitek @ 18-09-2006, 11:12) CITAT (AnitaGg @ 18-09-2006, 09:50) Att det skulle existera nån slags "nu-ska-vi-hjälpa-arbetslösa-för-pengarna-mentalitet" är väl ändå aningen svårt att tro på. Nä, självklart inte. Den enda vettiga anledningen för ett företag att anställa bör väl vara ändå att det lönar sig att just anställa och då spelar ju sänkta avgifter en högst väsentlig roll. Birgit Ek Varför anställa vitt när så många är beredda att jobba svart?
--------------------
"Start by doing the necessary, then the possible and suddenly you are doing the impossible." - St. Francis of Assisi
|
|
|
|
|
|
|
  |
1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
0 medlem(mar):
|
|
 |
|