Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Ny på pallkrageodling, Hur gör man?
          Hujedamig
          Inlägg 15-02-2007, 21:21
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 22
          Medlem sedan:
          27-07-2006
          Medlem nr: 8 264



          Hej!

          Detta forum är jättebra måste jag bara säga! Har dock inte tid att gå igenom allting utan har några frågor kvar.

          Nu till min fråga/frågor: jag har en liten odlingslott där vi har försökt två säsonger att odla lite till husbehov och visst vi har fått upp en hel del men med tidbrist pga 2 småbarn och mycket jobbande så har det under båda säsongerna varit så att ogräset har fått ta överhand och jag måste säga att det har varit ogräset som har växt bäst!
          Jag har nu funderat på att odla i pallkragar istället och då vill jag göra allting rätt från början, så min tanke är att gräva ett spadtag djupt och där lägga marktäckplast sedan fylla på med ogödslad torv, ko på påse, komostjord från soptippen (man kan köpa påsar där alternativt ett släplass) samt efintlig matjord (som jag harpar för att få bort det värsta).

          Är detta en bra blandning tror ni? Något som saknas eller bör läggas till?

          Vad jag har förstått så bör man lägga marktäckplasten en bit (ca 20cm) utanför själva pallkragen? Man bör även plasta insidan av pallkragen? Vad målar man pallkragen med? Vad för sorts grus bör man ha under själva kanten på pallkragen?

          Jag vill bara ha en pallkrage på höjd så därför måste jag gräva ner en bit. Eller?

          Mvh
          Magnus


          --------------------
          och till alla er som älskar mig Lyllos er/ Grynet
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 23-07-2025, 02:56
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon