Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Smal, hög häck på berghäll...
          Andersson
          Inlägg 09-06-2003, 10:56
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 2
          Medlem sedan:
          09-06-2003
          Medlem nr: 1 647



          Vi vill plantera en häck för att dölja ett fult stålstängsel och ge oss insynsskydd. Platsen är mellan två hus med gott om sol mitt under dagen. (Husen skuggar på förmiddagen och kvällen under tidig vår/sen höst.) Idag finns där gräsmatta som på 75% av sträckan ligger ovanpå en berghäll. Djupet på matjorden varierar mellan 10-20 cm.

          Häcken bör inte ta alltför mycket plats och vara någorlunda lättskött. Gärna en vintergrön häck, men det utbudet är förstås mer begränsat. Kanske ett bart grenverk på vintern kan ger tillräckligt blickfång för att man inte ska uppfatta stängslet? Vi bor i zon 4.

          Den enda lösningen vi kommit på är att bygga upp någon form av "låda" med jord för att få tillräckligt med jordmån för häcken. Dessutom gräver vi nog ner en perforerad slang för att kunna vattna effektivt.

          Om vi använder torvblock, kan man då räkna in torvblocket i jordmånen? Håller torvblocken ihop jordvallen eller kommer de att vittra ner och blotta rötterna efter ett antal år?

          Vi vill få höjd på den så snabbt som möjligt utan att tumma på kvaliten i häcken. Hur snabbt går det att få upp en häck på c:a 1,80 från plantor på c:a 40 cm? 5-10 år?

          Finns det häckar som växer högt med grunda rötter?
          Spelar det någon roll om man planterar tätt med billiga barrotade häckplantor eller glesare med krukodlade buskplantor? Blir resultatet samma?

          Jag har läste några inlägg men inte stött på några tips om en häck med någon salixsort. Blir de för glesa eller är de oläpliga av andra skäl? Har sett en röd... salix någonting (bla i Bergianska trädgårdens japanska avdelning) med små smala blad som är väldigt fin men verkar bli gles och bar nedtill.

          /småtomtägaren
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 14-08-2025, 03:39
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon