Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Inspirationsbilder från era växthus?, Har du bilder att visa inifrån ditt växhus?
          snillan
          Inlägg 10-03-2007, 10:20
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 134
          Medlem sedan:
          05-03-2007
          Medlem nr: 9 213



          Hej
          Ni som läser Växthusforumet, har särkert sett mina frågor och våndor kring val av växthus sista dagarna, hade tänkt vänta 1 år till innan jag köper mitt växthus, men detta forum har gett mig sån längtan så nu slår vi till och köper ett till våren. När jag nu äntligen bestämt mig för vilket växthus det blir, så kommer ju nästa tanke och invaderar min hjärna, jag vill inreda det med en liten sittplats att kunna njuta i och växter,( jag kommer huvudsakligen att odla i pallkragar ute), så det blir mycket kryddor, pelargoner, citrus och fikonträd(så länge de är små istorlek får de plats) och en el två tomatplantor i växthuset.

          Ni som har bilder infrån era växthus och även utifrån sett, och vill visa dem, kan ni inte visa upp dem för mig.
          Jag behöver inspiration.

          Snillan


           
          Citera
          3 sidor V  < 1 2 3 >  
          Nytt inlägg
          Svar (20 - 39)
          Gillan
          Inlägg 11-03-2007, 09:22
          Länk hit: #21


          Medlem
          Antal inlägg: 7 413
          Medlem sedan:
          19-07-2005
          Medlem nr: 6 203



          CITAT (Katti med torpet @ 11-03-2007, 08:14) *
          Gillian; Ditt växthus ser verkligen inte ut som någon pygméhydda, framförallt inte från utsidan! Invändigt är nog skillnade att jag har öppet golv där du har odlingnsbäddar. Du har djungel och jag har mer yta. Att du får betydligt större skörd bebhöver vi väl knappast tivla på eller hur flirting.gif


          Hmm, du kanske har rätt i vad du säger Katti g.gif , man blir ju " hemmablind" sägs det blush.gif

          Men, från det en till det andra...............nu har jag tittat igenom erat växthusbygge riktigt noggrannt ( har ju sett bilder förut och även kommenterat) och eftersom jag är inne på att övertala min man att beskriva vårat växthusbygge på ett bra sätt, endera här eller under Bygge, så måste jag säga att erat bygge definitivt skulla vara en bra egentråd. Det finns säkert fler som skulle kunna göra det........pisangoreng tex!?.............och för att inte tala om Gurkan...........och..............och...... giggle.gif


          Att jag alls tar upp detta är att jag har förstått att det finns behov av det. Och vad skulle inte vara skönare än att kunna titta/läsa om hur andra gjort och därigenom få egen inspiraton och kunna spinna vidare på yes.gif


          --------------------
          F.d. ev. geni som numer dessutom...........är rökfri /Gillan,zon 3-4
          De enda som aldrig misslyckas är de som aldrig försöker!
           
          Citera
          Kamilla z 7
          Inlägg 11-03-2007, 10:13
          Länk hit: #22


          Medlem
          Antal inlägg: 104
          Medlem sedan:
          21-04-2006
          Medlem nr: 7 472



          Snillan,ska du ha glas eller plast?
          Enkeldörr eller dubbel?

          Kan råda dig till glas eftersom du inte har småbarn,själv jobbar jag som dagmamma och plast var ett nödvändigt val...
          Dessutom är väl säkerhetsglas något nytt from i år hos willab g.gif
          Jag har enkeldörr,och det var mycket muttrande från maken när vi satte upp det,enkeldörr blir trångt,kan bara tänka mig till våren/sommaren när man ska kuta ut och in sweatingbullets.gif



          --------------------
          "Skaffa dig en trädgård och du får evig Lycka"
          Min trädgårdsblogg
           
          Citera
          snillan
          Inlägg 11-03-2007, 10:35
          Länk hit: #23


          Medlem
          Antal inlägg: 134
          Medlem sedan:
          05-03-2007
          Medlem nr: 9 213



          Hej Kamilla z7 !

          Jag har faktiskt småbarn också ( har 4 barn varav 3 är jag mamma till), sladdisen är snart 6 år. Maken jobbar inom glasbranchen så han fixar glas själv vi köper bara stommen från Willab, så det blir säkerhetsglas i huset, främst pga att vi ska använda det som ett lusthus/uterum som jag även kan ha mina tomater, kryddor, pelargoner och gärna en vindruveplanta i, och om det får plats vill jag gärna ha ett citronträd fast litet.... när det blir stort måste jag väl köpa nytt växthus mycket större ( oh så synd whistling.gif )

          Växthuset kommer att bli placerat på en liten snutt av tomten till höger om entrén och där är en ganska liten yta runt växthuset så det är ingen yta som vi "leker" på, till vänster om huset har vi en större gräsyta som är planerad så att man kan spela fotboll, krocket, kubb och andra aktiviteter utan att behöva vara rädd för att förstöra någonting. Så den som kan förstöra glaset i växthuset är väl jag som förmodlingen skulle kunna knuffa in något i glaset inifrån när jag stökar runt.

          Vi har beställt en dubbeldörr främst för att få bättre luftning via större dörröppning, jag kommer inte att köra in med någon skottkärra där.

          Har du också växthus från Willab ?
          Är du nöjd med det isåfall ?

          Snillan
           
          Citera
          Kamilla z 7
          Inlägg 11-03-2007, 12:00
          Länk hit: #24


          Medlem
          Antal inlägg: 104
          Medlem sedan:
          21-04-2006
          Medlem nr: 7 472



          F´låt blushing.gif fick för mig att du inte hade små barn,bara större...men 6 år kan väl inte räknas direkt till smått säger vi whist.gif
          Jo,jag har ett Euroserre maxi 4... 16,4 kvm stort...jag är jättenöjd,men hade ju tagit ett florum hellre då bara för det är snyggare!
          men jag hade ju kört in mig på plast i väggar och tak.
          Jag kör inte heller in med skottkärra,förutom när vi satte upp det,men enkeldörr,det blir trångt,tyvärr.
          Såg du bilden på mitt växthus längre upp i tråden?


          --------------------
          "Skaffa dig en trädgård och du får evig Lycka"
          Min trädgårdsblogg
           
          Citera
          snillan
          Inlägg 11-03-2007, 14:59
          Länk hit: #25


          Medlem
          Antal inlägg: 134
          Medlem sedan:
          05-03-2007
          Medlem nr: 9 213



          Kamilla z7
          Du behöver inte be om ursäkt för du inte visste vilken ålder på barn jag har, jag har nog i växthustråden bara skrivit om tonåringarna, nej och 6 år är ju inte direkt småbarn och när det bara är en så är det lugnare.

          Visst såg jag dina bilder på växthuset, det var ju du som hade så läckra stolar, som lätt kunde kombineras till utetoa om man är riktigt lat en dag flirting.gif

          Jag gillar verkligen ditt vita bord, är det köpt eller snickrat, det ser så gediget ut så jag skulle gissa på någon snickarkunnig i din familj.

          snillan
           
          Citera
          Kamilla z 7
          Inlägg 11-03-2007, 15:31
          Länk hit: #26


          Medlem
          Antal inlägg: 104
          Medlem sedan:
          21-04-2006
          Medlem nr: 7 472



          Det vita bordet fick vi med huset när vi flyttade in,den gamla farbrorn som vi köpte av(80 år) hade gjort det,då var det brunt,så i somras när jag skulle ha det i växthuset så målade jag det vitt biggrin.gif
          men jag tror att det inte är så svårt att snickra till ett sådant,det är ju väldigt "enkel" design...


          --------------------
          "Skaffa dig en trädgård och du får evig Lycka"
          Min trädgårdsblogg
           
          Citera
          fiffigafrun
          Inlägg 11-03-2007, 17:39
          Länk hit: #27


          Medlem
          Antal inlägg: 537
          Medlem sedan:
          06-02-2003
          Medlem nr: 697



          Hej Snillan!

          Här kommer lite inspirationsbilder från mitt växthuset:
          Ett vitt växthus i trä från Florum har jag.
           
          Citera
          Immix
          Inlägg 11-03-2007, 19:43
          Länk hit: #28


          Medlem
          Antal inlägg: 244
          Medlem sedan:
          02-04-2005
          Medlem nr: 5 285



          Åh, vilket underbart växthus! Hur stort är det?
           
          Citera
          Katti med torpet
          Inlägg 11-03-2007, 20:44
          Länk hit: #29


          Medlem
          Antal inlägg: 906
          Medlem sedan:
          05-11-2002
          Medlem nr: 190



          Fiffiga frun, ditt Florum är helt underbart vackert!
          Kan dock inte låta bli att undra hur den vita färgen ser ut efter några säsonger med regn och rusk. Har det behållit sin fräschör eller måste du tvätta allt målat trä då och då? Vitt är ju väldigt snyggt men ack så känsligt... Å andra sidan, lite patina förhöjer kanske bara utseendet?


          --------------------
          Odlar i kall zon 3.
           
          Citera
          niklaswik
          Inlägg 11-03-2007, 20:47
          Länk hit: #30


          Medlem
          Antal inlägg: 809
          Medlem sedan:
          28-09-2004
          Medlem nr: 4 547



          Nu blev jag riktigt sugen på att bygga växthus också.. biggrin.gif (Även om jag råkar bo i lägenhet just nu...)

          Nog måste väl ett "hemmabygge" bli bra mycket billigare än ett färdigt, eller?


          --------------------
          //Niklas
           
          Citera
          snillan
          Inlägg 11-03-2007, 21:04
          Länk hit: #31


          Medlem
          Antal inlägg: 134
          Medlem sedan:
          05-03-2007
          Medlem nr: 9 213



          Fiffiga Frun!

          Helt underbart växthus, jag har faktiskt sett några bilder i en trädgårdsblogg tror jag på ditt växthus, men nu fick jag ännu fler bilder. Jag tror det var i Maloppas Trädgårdsblogg.

          Florums växthus är verkligen helt underbart, jag önskar att jag hade fått med maken på den idén med träväxthus, nu fick jag ge mig det blir aluminium (går inte att jämföra med ditt i charm) men jag är glad bara att äntligen få ett.

          Du kan väl åtminstone vara bussig tongue.gif och meddela oss när det är dags för tvätt och omålning av ditt träväxthus, lägg gärna ut en bild, åt oss stackars aluminiumfolk, så kan vi åtminstone den lilla stunden slippa vara avundsjuka på ditt thanks.gif fina växthus.

          Snillan

           
          Citera
          fiffigafrun
          Inlägg 12-03-2007, 08:16
          Länk hit: #32


          Medlem
          Antal inlägg: 537
          Medlem sedan:
          06-02-2003
          Medlem nr: 697



          Det är bara målat ett varv (vilket eg är ett varv för lite) men med en speciell linoljefärg som ej flagar utan mer dammar vilket gör det något lättare vid målning. Jo, nu (efter kanske 3 säsonger) börjar det ju se lite smutsigt ut på några ställen men inte så att det stör. Tänkte kanske måla på det lite i sommar. Att det är just i trä gillar jag mest faktiskt, även om det är mer opraktiskt. Mitt växthus är 10 kvm ca. Jo, det har nog varit m i nån trädgårdsblogg tror jag.
           
          Citera
          Gillan
          Inlägg 12-03-2007, 20:15
          Länk hit: #33


          Medlem
          Antal inlägg: 7 413
          Medlem sedan:
          19-07-2005
          Medlem nr: 6 203



          CITAT (niklaswik @ 11-03-2007, 20:47) *
          Nu blev jag riktigt sugen på att bygga växthus också.. biggrin.gif (Även om jag råkar bo i lägenhet just nu...)

          Nog måste väl ett "hemmabygge" bli bra mycket billigare än ett färdigt, eller?



          Hej niklaswik!

          Visst blir ett "hemmabygge " mycket billigare än ett köpt. Lite mer arbete kanske det blir förstårs.

          Vårt växthus är på 15m2............( 3x5 ), har fyra automatiska fönster. Hela " bygget " gick på ca 8800:- inklusive grund.
          Att det redan är för litet behöver jag kanske inte ens nämna whist.gif


          --------------------
          F.d. ev. geni som numer dessutom...........är rökfri /Gillan,zon 3-4
          De enda som aldrig misslyckas är de som aldrig försöker!
           
          Citera
          katah
          Inlägg 12-03-2007, 22:08
          Länk hit: #34


          Medlem
          Antal inlägg: 1 834
          Medlem sedan:
          18-07-2004
          Medlem nr: 4 107



          jag gör ett försök att infoga en bild av mitt växthus...
          Den är ca. 13 kvm.
          Bifogade fil(er)
          Bifogad fil  DSCN1686.JPG ( 779.88k ) Antal nedladdningar: 126
          Bifogad fil  DSCN0239.JPG ( 203.45k ) Antal nedladdningar: 126
           
           
          Citera
          katah
          Inlägg 12-03-2007, 22:20
          Länk hit: #35


          Medlem
          Antal inlägg: 1 834
          Medlem sedan:
          18-07-2004
          Medlem nr: 4 107



          hops, det lyckades, då kommer det några till wink.gif

          och en höstbild till
          Bifogade fil(er)
          Bifogad fil  DSCN0567.JPG ( 520.27k ) Antal nedladdningar: 103
          Bifogad fil  DSCN1379.JPG ( 725.59k ) Antal nedladdningar: 99
           
           
          Citera
          snillan
          Inlägg 13-03-2007, 07:00
          Länk hit: #36


          Medlem
          Antal inlägg: 134
          Medlem sedan:
          05-03-2007
          Medlem nr: 9 213



          Katah

          Jättefina bilder och vilken snygg runding av växthuset (tak/vägg), såg någon tillverkare som hade sådana växthus när jag letade.
          Dina bilder visar ju verkligen hur man kan förändra växthusets användning utifrån årstid och behov.

          tack för att du visade upp dem.

          Snillan
           
          Citera
          niklaswik
          Inlägg 14-03-2007, 09:22
          Länk hit: #37


          Medlem
          Antal inlägg: 809
          Medlem sedan:
          28-09-2004
          Medlem nr: 4 547



          CITAT (Gillan @ 12-03-2007, 20:15) *
          Hej niklaswik!

          Visst blir ett "hemmabygge " mycket billigare än ett köpt. Lite mer arbete kanske det blir förstårs.

          Vårt växthus är på 15m2............( 3x5 ), har fyra automatiska fönster. Hela " bygget " gick på ca 8800:- inklusive grund.
          Att det redan är för litet behöver jag kanske inte ens nämna whist.gif



          Okej, det var ju inte alls farligt. Hur som helst dröjer det nog några år innan jag ska göra det men det var bra att få en liten bild av prisläget. smile.gif


          --------------------
          //Niklas
           
          Citera
          jugendhuset
          Inlägg 25-03-2007, 15:32
          Länk hit: #38


          Medlem
          Antal inlägg: 15
          Medlem sedan:
          25-03-2007
          Medlem nr: 9 478



          Hej !
          Skickar några bilder på ett snart klart hemmabygge 35kvm, enkel glas
          mvh jugendhuset
          Bifogade fil(er)
          Bifogad fil  växt_001.jpg ( 889.04k ) Antal nedladdningar: 257
           
           
          Citera
          jugendhuset
          Inlägg 25-03-2007, 15:41
          Länk hit: #39


          Medlem
          Antal inlägg: 15
          Medlem sedan:
          25-03-2007
          Medlem nr: 9 478



          FLER!!

          fler!!

          fler???
          Bifogade fil(er)
          Bifogad fil  växt_002.jpg ( 885.08k ) Antal nedladdningar: 211
          Bifogad fil  växt_003.jpg ( 882.46k ) Antal nedladdningar: 232
          Bifogad fil  växt_005.jpg ( 879.3k ) Antal nedladdningar: 237
           
           
          Citera
          kerstin z5-6
          Inlägg 25-03-2007, 15:42
          Länk hit: #40


          Medlem
          Antal inlägg: 21 879
          Medlem sedan:
          10-01-2003
          Medlem nr: 559



          verkligen fint smile.gif Som alla växthus tenderar det säkert att bli för litet efter ett tag -även om det är stort smile.gif
          Vad är det för växt i den stora krukan ?


          --------------------
          Kerstin

          Ut sementem feceris, ita metes
          (Cicero)
           
          Citera

          3 sidor V  < 1 2 3 >
          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 10-08-2025, 14:20
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon