Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Primörer, Vad kan jag så tidigt?
          Christa
          Inlägg 12-03-2007, 16:44
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 3 778
          Medlem sedan:
          02-01-2006
          Medlem nr: 6 894



          Jag har tidigare år inte haft tid att så förrän kring första maj. Det var normal tid för det området jag bodde i tidigare. Nu bor jag i zon 2 och dessutom har vi en väldigt skyddad tomt med en asfaltplan och en uteplats.

          Funderar på att så lite primörer i krukor som jag kan ställa undan om det blir för kallt. Jag tänkte så i mindre krukor inomhus och låta dem precis komma upp där. Sedan tänkte jag flytta ut dem. Eventuellt så någon sort direkt ute.

          Har aldrig provat detta tidigare så nu underar jag om någon annan har den erfarenhet som jag saknar.

          Vad lönar sig att så i krukor?

          Finns det någon grönsak som tål lite frost när de är späda på våren?

          Köpte frön till en liten rund karottmorot förra sommaren. Nu frågade jag Impecta hur lång utvecklingstid den har och de svarade 75-80 dagar. Det tycker jag verkar länge. Är det någon som odlat denna lilla morot?
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 24-06-2025, 03:00
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon