Medlem
Antal inlägg: 11
Medlem sedan: 05-06-2003
Medlem nr: 1 619
Jag har en idé om att samplantera rosen Aicha med en clematis. Men vilken? Vill även ha förslag på andra ros/clematis-kombinationer. Spännande att se vilka förslag ni kommer med! Eva
Medlem
Antal inlägg: 9 732
Medlem sedan: 01-11-2002
Medlem nr: 22
Du kan välja vilka du tycker om, välj så att de blommar hela säsongen; från vår till sen höst. Runt min rosenbåge har jag en ros på varje sida och två klematisar per ros - det ger en lång blomning! Ihop med Honungsrosen Rosa Helenae: Tidig alpklematis Clematis alpina Cyanea och praktklematis x The President med stora blommor.
Med röda klängrosen Heidelberg: Sidenklematis, Clematis farg. Summersnow som växer mycket, täcker bågen, vita små blommor och italiensk Clematis Mme Julia Correvon. Det finns massor att välja emellan!