Nej, det är inte vettigt att göra en sådan toppkapning på en större gran. Se bilder och förklaringar här hur gran fungerar
http://www.odla.nu/forums/index.php?showtopic=59284. Hade det varit en mindre och yngre gran som du i framtiden vill formbeskära är det en annan sak. Formbeskärning går itne att utföra på en redan uppvuen gran, utan att trädet blir farligt.
Gran är ett träd som är byggt för att ha en topp med sidogrenar. Kapar man toppen blir resultatet i bästa fall flertoppar som växer från ett rötställe och granen blir farlig. Ifrågasätt hellre granen helt och ersätt med ett annat träd.
Att snedsåga snitt eller dylikt har heller ingen betydelse, det är en myt. Om syftet med en beskärning är att trädet ska växa vidare utan att bli ett riskträd pga röta och annat så lägger man snitten med hänsyn till art, grenkrage och grenbarkås. Regnvatten på snitt och naturliga sår är träden skapade för och inte negativt.
Träd är inte samma sak som trä.
Redigerat av Cilla: 21-07-2007, 11:37