CITAT (Cilla @ 05-10-2007, 03:14)

Gulligt! Det är kul att börja med så små träd, Och med din fina plantering med vid bädd och stensättning som visar var trädet är så kommer trädet att kunna växa snabbt.
Jag började så med en äkta valnöt, som nu blivit en flerstammig buske. Och med en ginko som jag satte ut som liten fröplanta. Den växte snabbt till 1,5 meter men sedan dog den pga uttorkning... Och med en del andra träd som nu är stora, eller döda... Iallafall, det är kul att börja med småplantor!
Ja det tycker jag med,jag frösår en del träd och buskar,i år var det pärlemorrönn som har kommit fint.Körsbärsbenved och pärlrönn sådde jag tidigare,pärlrönnarna är fina buskar nu med sina vackra vita bär.Vingat benved och ginnalalönn frösår sig själv,även ullungrönnen frösår sig,men i år är där inte ett enda rönnbär så det blir inga nya plantor.