Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Rådjur äter inte mina rosor
          Cilla
          Inlägg 10-07-2003, 11:02
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 9 115
          Medlem sedan:
          04-11-2002
          Medlem nr: 126



          Jag har funderat över varför rådjuren, som traskar äver min tomt närapå varje natt, inte äter mina rosor i större utsträckning än någon enstaka knopp. Mina grannar har också vissa buskar som det aldrig äts på, medan andra på samma tomt inte får ha kvar en enda knopp.

          Jag har kommit fram till att det ibland beror på sort; pimpinellifolior och andra större buskrosor gillas helt enkelt inte. För tätt med taggar, för små knoppar kanske.
          Ibland beror det på närheten till hus - rådjuren verkar spara den växtligheten till sist.
          Men främst verkar det vara att de inte gillar branta slänter, särskilt inte om det ligger sten i dem. Även mindre branter undviks.

          Naturlitgvis beror det på tillgång - djur som måste gå i slänt och stenparti för födan gör säkert det, men i trädgårdssamhällen kan de ju välja. Kanske gör det att vi i rådjursområden som har kullrigheter och sluttande tomter ska placera rosorna där det är som brantast.


          --------------------
           
          Citera

          Inlägg i den här tråden


          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 26-07-2025, 16:48
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon