Tycker det ser ut som ett tydligt exempel på päronrost, är fläckarna lite buckliga på baksidan är det definitivt päronrost.
Päronrost är en svampsjukdom som värdväxlar med sävenbom, kinesiska enar och fler Juniperusarter. Rosten finns på enarna under vintern som gelérost och på sommaren hittar man den på päron.
Tyvärr är det inte mycket man kan göra ett säkerhetsavstånd på 400m mellan päronträd och Juniperussläktet brukar rekommenderas vilket är ganska omöjligt att åstadkomma. Det man kan göra är dock att ta bort enar, sävenbom och liknande i den egna trädgården står växterna nära varann borde infektionstrycket vara större än om det finns lite mera avstånd emellan.
Rosten försvagar trädet och kan ibland leda till tidigt bladfall. Är trädet i dålig kondition kan det hända att man får lite eller ingen frukt.
Äppelträd har jag dock inte hört att de skulle kunna få päronrost, fläckar på äpple är oftast skorv (också en svampsjukdom). Svampen kan övervintra på de nedfallna bladen så kratta upp dem och gräv ner dem eller klipp sönder dem med gräsklipparen till fina småbitar så att de förmultnar snabbare.
--------------------
Mvh Åsa
Människor kan diskutera, men naturen agerar. (Voltaire)
|