Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Algpåväxt på stenplattor, Vilka alternativ finns att ta bort det?
          Bee
          Inlägg 20-02-2008, 09:18
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 2 496
          Medlem sedan:
          27-01-2006
          Medlem nr: 7 002



          I morse noterade mitt morronsömniga öga att det är inte bara vi som har algpåväxt på plattorna på framsidan. De av grannarna som har lagt så fina "byastenar" har till och med grönare plattor än vi.

          Vi la våra plattor för 7-8 år sen och algen kom första året. Jag gick på med högtryckssprutan vilket var ett misstag. Den tog bort inte bara algpåväxten utan också kanterna på plattorna sad.gif Efter det har jag skrubbat med Ajax och sen spolslang. Jobbigt!

          Vi har också ett litet "röse" med fina skånska kalkstenar i ena hörnet (jag vet - man får inte knycka såna men det gjorde jag ändå). Algerna tycker väldigt mycket om dom! Just nu är flera av dom illgröna.

          Jag funderar på att spruta ngt gift men jag vet inte vilket som är både effektivt och miljövänligt (hur nu gift och miljövänligt kan tänkas gå ihop).

          Har ni några bra förslag?


          --------------------
          Rensar ogräs i sydligaste Bohuslän, ett blåshål i zon 2-3
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 27-07-2025, 06:56
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon