Har kommit över ett par gamla fönster, med blyinfattat glas - av detta ska det bli ett orangeri har jag tänkt. Där tänker jag att jag ska vinterförvara växter och driva upp nya plantor. Det kommer att bli en påbyggnad av en befintlig byggnad (typ frigga), så en vägg blir en gammal vägg, och tre nya väggar varav då en med dessa fönster och en dörr.... som jag ej har ännu.
Taket tänkte jag i kanalplast och jag skulle vilja ha de nya väggarna i tegel och under fönstrena vill jag ha tegel, vad tror ni om detta? Friggan som orangeriet ska byggas mot är i träkonstruktion rätt igenom, med gjuten platta. Är det nån som gjort ett liknade bygge man kan få ta del av? Och hur blir mötet träpanel/tegel...?
Längre fram i framtiden ska här också bli ett växthus, men det är om kanske 3-4 år som planen ser ut nu. Men till dess måste man ju ha någonstans att ta vägen

Ytan blir ca 5 kvm.
Hur mycket ljus släpper ett par färgade fönster in förresten?
Väntar med spänning på kloka svar och bilder med idéer