CITAT (Myosotis @ 02-05-2012, 10:28)

Haha det är likadant här. Araucanan och den ena hedemoran är värst. Om alla fick ruva som vill det skulle jag snart drunkna i kycklingar

Kan du inte flytta ut äggen från kläckaren under hönorna? Om de nu ändå ruvar blir det väl enklast så? Du slipper tänka på temperaturen, och bebisarna får prata med mamma redan genom skalet.
Jo några stycken tänkte jag flytta ut de sista dagarna. De ska sluta vändas på måndag så när hönsen har gått och lagt sig smusslar jag ut några ägg under vardera höna så får resten av kycklingarna hänga med ut sen... om det blir några.
Jag hade tänkt ha alla mammahönsen tillsammans i en egen del av hönshuset, det borde väl gå bra? Och den kvarvarande lilla gruppen (2 hönor + 2 tuppar) för sig till en början.