Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Hjälp med ID, växter från Azorerna
          Azur
          Inlägg 22-11-2008, 23:17
          Länk hit: #1


          Gäster






          Har precis kommit tillbaks från Azorerna, och det var en del växter jag gick bet på, så jag tänkte höra om nån kan hjälpa mig med identifieringen?

          Allihop är antagligen vanliga som trädgårdsväxter i hela tropikerna, det är nog inga endemiska azoriska växter bland dem.

          Först ut är denna, som jag tidigare sett bl.a. på Kreta. Varje blad är triangulärt i tvärsnitt, och runt en decimeter långt. Blomman är rödaktig, typisk korgblommig, rätt snygg.
          http://mikes-machine.mine.nu/Misc/Azores/D...own_plant_1.JPG

          Sen har vi en växt som växte bland de allestädes närvarande Kanonviskorna. Bladen påminde om de hos Strelitzia, men blomman var annorlunda:
          http://mikes-machine.mine.nu/Misc/Azores/D...own_plant_6.JPG

          Nästa är en liten marktäckande växt som ytligt påminner om klöver. Den var mycket vanlig på hela Sao Miguel, från havsytan upp till bergstopparna:
          http://mikes-machine.mine.nu/Misc/Azores/D...own_plant_2.JPG
          http://mikes-machine.mine.nu/Misc/Azores/D...wn_plant_2b.JPG

          Denna kanske blir svår att identifiera från bild, men vi försöker. Det är en ormbunke, varje blad består av en 2-3 dm hög stjälk med ca 5 småblad. Jag tyckte den vagt påminde om en Pteris-art.
          http://mikes-machine.mine.nu/Misc/Azores/D...own_Plant_3.JPG

          OK, nu hårdnar det till, klarar nån denna blir jag imponerad: det är ett gräs som växte i bland mossan i molnskogen på de högsta bergstopparna; detta kan tänkas vara en inhemsk azorisk växt. Det har mycket korta internoder med bladen åt två håll. Ganska lågt - 20-30 cm max.
          http://mikes-machine.mine.nu/Misc/Azores/D...orest_grass.jpg

          Ytterligare en molnskogsart, en suckulent. Det är den med sågtandade blad i mitten och till vänster i bild. Tror aldrig jag såg en som var högre än cirka decimetern. Kanske nåt åt Sedum-hållet?
          http://mikes-machine.mine.nu/Misc/Azores/D...t_succulent.JPG



          Vi avslutar med några bilder som jag tror är identifierade, men om nån ser att det är fel så hojta till.

          Oxalis purpurea
          http://mikes-machine.mine.nu/Misc/Azores/D...is_purpurea.JPG

          Aloe vera och Trädljung, Erica azorica.
          http://mikes-machine.mine.nu/Misc/Azores/D...ree_Heather.JPG
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 11-08-2025, 09:27
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon