Jag har för mig att jag har läst att på vintern när isen lägger sig på trädgårdsdammen då går guldfiskarna in i en dvalliknande sömn och ligger still på dammbottnen.
Mina fiskar vet inte om att de skall bete sig så. De simmar runt i dammen oavsett hur kallt det är i vattnet. Med en liten pump håller jag öppet ett litet hål i isen.
Vad tror ni. Skall jag mata fiskarna nu under vintern?
En sådan här pump har jag: Isfri med pump - För enkel enkel övervintring i södra Sverige
Isfri med inbyggd pump pumpar kontinuerligt upp 2-4 grader varmt vatten från dammens botten upp till ytan där ett ca 20 cm stort hål runt flötet hålls fritt från is. Isfri fungerar ner till minus 20 grader. Pumpen är mycket energisnål.
Isfri består av ett flöte i frigolit. I flötet kopplas en slang. I andra änden på slangen hänger en pump som pumpar upp varmt vatten från dammens botten. Det varma vattnet håller en vak öppen där vattnet kan uppta syre och sumpgas kan avluftas.
Tekniskdata m.m. Energiförbrukning: 5W Kabellängd: 10 m Garanti: 3 år
Redigerat av uno: 30-01-2009, 20:14
--------------------
unozon1-2
|