Jätterolgit att den har tagit fart, min har just börjat titta upp lite blygt, men bara 2, och jag har nog 2 stora rötter, plus ett antal små, och sen frön från förra årets blomning, men jag märkte att fröna som man planterade snabbt är dom som har kommit upp bäst, för dom jag satte som frön lite senare har inte kommit än, men det kanske tar en tid.
Jag har dom i full sol trots att den steker ordentligt här. Jag har faktiskt inte gett den speciell behandling alls, vatten när den är torr, sol och något att klättra på, fate egentligen är det ju som du kanske vet bladspetsarna som griper tag i stödet, för den har ju inga "tentakler". Jag gjorde en stegliknande anordning med lite tråd kors o tvärs..
Men Tinis..jag såg just att du vill ha svar via mail, men forumet är ju till för att alla ska kunna få hjälp, och om du kommer att glömma komma hit och titta efter svar så undrar jag just om du verkligen behöver hjälpen vi försöker att ge dig..
Hoppas att det blir riktigt med sol i sommar så att den blommar fint för dig..hoppas på att få se bilder..
DSCN6984.JPG ( 48.44k )
Antal nedladdningar: 43