|
Duscha krukväxter onödigt arbete ?, ...brukar ni duscha era... |
|
|
|
27-03-2009, 09:18
|
Medlem
Antal inlägg: 2 670
Medlem sedan: 31-12-2007
Medlem nr: 13 427

|
Hej
Har nuddat vid detta med att duscha krukväxter i en annan tråd, men skulle vilja öppna en egen tråd för detta ämne. Brukar ni duscha era och vilka ? Varför det ? För att ta bort dammet eller öka fuktigheten eller av någon annan anledning ? Det står i många skötselråd att en del sorter ska duschas ofta, en del ibland. Man borde väl duscha flera gånger om dan om det ska öka luftfuktigheten, har jag förstått. Annars kan man väl ha fat med vatten eller riktiga luftfuktare.
Hälsn Tepa
|
|
|
|
|
27-03-2009, 09:27
|

Medlem
Antal inlägg: 94 312
Medlem sedan: 07-10-2007
Medlem nr: 12 751

|
Jag har slutat att duscha - just därför att jag tror det krävs duschning flera gånger om dagen för att det ska göra någon avgörande skillnad, och det har jag varken tid eller lust med. Däremot spolar jag av vissaav mina växter med jämna mellanrum
--------------------
Har du också ett stort monster under sängen?  zon 1
|
|
|
|
|
27-03-2009, 09:29
|

Medlem
Antal inlägg: 3 217
Medlem sedan: 25-03-2008
Medlem nr: 14 814

|
Absolut så duschar jag mina växter!!! Tyvärr alldeles för sällan men jag anser att det är viktigt att blommorna är rena. Damm täpper till porerna på bladen och det gillar inte växterna.  Ibland tar jag en fuktig trasa och torkar av bladen. Vissa växter blir bara duschad ibland, på golvet i den riktiga duschen medan andra kan få en liten dusch nu och då med blomsprutan (en-två ggr i veckan). De sista är mina strandkastanjer, calatheorna, vissa av orkidéerna och citrusväxterna.
|
|
|
|
|
27-03-2009, 09:46
|

Medlem
Antal inlägg: 609
Medlem sedan: 26-04-2005
Medlem nr: 5 591

|
Detta ämne har intresserat mig mycket. Jag har torrt hemma relativ luftfuktighet på ~25%, så jag har labbat i vinter på att försöka höja luftfuktigheten. En termometer med mätare av relativ luftfuktighet hängde jag fönstret, 0,5m över fönsterbrädan (i kronorna på de höga växterna och över de lågaväxterna). Har gjort en massa försök. Dusch av enskiljd växt eller flera växter höjer inte luftfuktigheten mätbart. Spraya alla växter i fönstret rikligt med vattenspejflaska ändrar inte luftfuktigheten mätbart Ställa flera fat med vatten ökar inte luftuktigheten mätbart Ställa flera fat med varmt vatten ökar inte luftuktigheten mätbart Ställa flera fat med vatten med lekakulor i (för att öka ytan som avdunstning sker ifrån) ökar inte luftfuktigheten mätbart Stänga av elementen, gav temperatur 15-17graderC i hela lägenheten och luftfuktighet på drygt 30%. Varar så länge temperaturen inte höjs Dusch mig själv varmt och länge i badrummet, och lämna badrumsdörren öppen efteråt. Ökade luftfuktigheten i vardagsrumsfönstret till ~30% i cirka 0,5timma. Bada mig själv varmt och inte hälla ut vattnet efter badet, samt lämna badrumsdörren öppen. Ökade luftfuktigheten i vardagsrumsfönstret till >30% i cirka 1,5timma (tills vattnet kallnat).
Luftfuktare har jag ej provat eftersom jag inte äger någon. Mätdata före och efter luftfuktarinstallation vore mycket intressant.
Som jag ser det kan duschandet spola bort dam, smusts och viss ohyra (som t.ex. spinnkvalster). Detta kan antagligen göra att växterna andas lite bättre, och fotosyntetiserar lite bättre om bladen är rena. Men om man vill höja luftfuktigheten är det en klart verkningslös metod. Jag duchar mina när de är dammiga eller har ohyra. Har dock märkt att när jag provade att spreja ofta med vatten gav det kalkavlagringar på bladen (vilket borde vara dåligt)
|
|
|
|
|
27-03-2009, 10:40
|

Medlem
Antal inlägg: 701
Medlem sedan: 05-06-2008
Medlem nr: 16 616

|
Det händer att jag spolar av växter, i första hand för att de ser dammiga o smutsiga ut. Benjaminficus brukar se ledsen ut och verkar gillar en dusch - men nu är den så himla stor att den inte går in i duschen, sist fick jag anordna ficustvätt på parkettgolvet.....med plastskynken, tidningspapper å annat jox. Eftersom det är så krångligt blir det max en dusch om året.
De andra växterna kan bli avtvättade i samband med omplanteringen.
Som tur är har jag mest torrväxter.
|
|
|
|
|
27-03-2009, 11:12
|

Medlem
Antal inlägg: 8 776
Medlem sedan: 24-05-2008
Medlem nr: 16 329

|
Jag duschar mina inomhusväxter för att befria dem från damm och annan smuts. Vissa torkar jag med fuktig trasa, eftersom jag inte orkar bära ut dem i duschen.
Luftfuktigheten ordnar jag på annt sätt. Bla ett stort fat med vackra stenar, som alltid är täckta av vatten, under min blomtrappa. Stora ytterkrukor med lecakulor i botten. Fyller i så mycket vatten att växten inte kommer i direkt kontakt med det.
Vädrar ofta.
Bor i lägenhet, där vi lyckas hålla fuktigheten på normal nivå, dvs 50-60%, även på vintern.
Redigerat av Red Top: 27-03-2009, 11:13
--------------------
Att alltid vara en smula barn, det är att vara riktigt vuxen.
Jevgenij Jevtusjenko
|
|
|
|
Azur
|
27-03-2009, 11:33
|
Gäster

|
Duscha med blomspruta: Nej, det gör jag inte längre om det inte är nåt speciellt. Jag kom till slutsatsen att det har effekt på luftfuktigheten i ungefär tio minuter här...
Duscha med duschen: Gör jag några gånger per år för att bli av med dammet på bladen.
|
|
|
|
|
27-03-2009, 14:43
|
Medlem
Antal inlägg: 23 015
Medlem sedan: 13-08-2005
Medlem nr: 6 358

|
CITAT (Scout @ 27-03-2009, 09:46)  Som jag ser det kan duschandet spola bort dam, smusts och viss ohyra (som t.ex. spinnkvalster). Detta kan antagligen göra att växterna andas lite bättre, och fotosyntetiserar lite bättre om bladen är rena. Men om man vill höja luftfuktigheten är det en klart verkningslös metod. Jag duchar mina när de är dammiga eller har ohyra. Har dock märkt att när jag provade att spreja ofta med vatten gav det kalkavlagringar på bladen (vilket borde vara dåligt) det är vad jag också har lärt mig(kommit fram till). det höjer inte luftens fukt, det positiva med att duscha växterna är just att dom blir rena. mens edan har jag ju nästan ALLA växter ute under den varma delen av året. och därmed är mitt problem med torrluft och ohyra ett väldigt väldigt litet problem för min del. den värsta ohyran jag har är bladlöss, men den är lätt att bota och det är också bra fiskmat.
|
|
|
|
|
27-03-2009, 16:19
|

Medlem
Antal inlägg: 3 077
Medlem sedan: 01-05-2005
Medlem nr: 5 640

|
Jag duschar mina växter när de börjar se för dammiga ut  . Kanske det blir 2 gånger/år. Oftast i samband med omplantering eller storstädning. Skulle behövas lite oftare..
--------------------
Balkong- och frilandsodling i zon 3
|
|
|
|
|
27-03-2009, 17:10
|

Medlem
Antal inlägg: 8 776
Medlem sedan: 24-05-2008
Medlem nr: 16 329

|
Jo, Sussie F-Flower, så här ser en blomtrappa ut. Tyvärr syns inte själva trappan så bra på min bild pga växterna, så jag lägger in ett exempel från nätet oxå.
Blomtrappa.jpg ( 50.94k )
Antal nedladdningar: 124
--------------------
Att alltid vara en smula barn, det är att vara riktigt vuxen.
Jevgenij Jevtusjenko
|
|
|
|
|
27-03-2009, 17:46
|

Medlem
Antal inlägg: 3 217
Medlem sedan: 25-03-2008
Medlem nr: 14 814

|
Åhh, Herregud...  vad fint!!! Såna har jag aldrig sett, tror jag... Ska jag vara ärlig så trodde jag först att du hade placerat ut växterna i trappen som går till övervåningen... Tack för att du visade den Red Top  , och förlåt Tepa för att jag  började att prata om den här trappan i din tråd  , men visst var den snygg?
|
|
|
|
|
27-03-2009, 19:15
|
Medlem
Antal inlägg: 19 528
Medlem sedan: 12-01-2004
Medlem nr: 2 682

|
CITAT (Sussie F-Flower @ 27-03-2009, 17:46)  Åhh, Herregud...  vad fint!!! Såna har jag aldrig sett, tror jag... Ska jag vara ärlig så trodde jag först att du hade placerat ut växterna i trappen som går till övervåningen... Tack för att du visade den Red Top  , och förlåt Tepa för att jag  började att prata om den här trappan i din tråd  , men visst var den snygg?  Instämmer..Jättesnygg. Duschar mina några gånger om året, mest för att dom blir dammiga Luftfuktigheten sköter jag med tallrikar med grovt grus i, som står under växterna.
--------------------
Den grövsta form av mobbning är, att kalla sina meningsmotståndare mobbare. Bor i zon 2
|
|
|
|
|
27-03-2009, 20:52
|
Medlem
Antal inlägg: 23 015
Medlem sedan: 13-08-2005
Medlem nr: 6 358

|
CITAT (pejori @ 27-03-2009, 19:15)  Luftfuktigheten sköter jag med tallrikar med grovt grus i, som står under växterna.  det tar ju mest plast i fönstren då inte det heller hjälper så mycket.
|
|
|
|
|
27-03-2009, 21:10
|
Medlem
Antal inlägg: 2 670
Medlem sedan: 31-12-2007
Medlem nr: 13 427

|
Jättetack för era synpunkter. Ikväll har jag....gissa ? Jo, jag har duschat mina krukväxter....Men nu av en annan anledning än tidigare (luftfuktigheten). Nu duschade jag för att få bort en veckas damm, så inte porerna täpps och växten kan andas bättre. Om man nu duschar av den anledningen, är inte en gång i veckan lite väl ? Inte blir dom ju dammiga på så kort tid. Ohyra har jag mig veterligen aldrig haft. Möjligen någon blomfluga för över ett år sen, då jag, när vintern kom, antagligen inte riktigt fattade, att den årstiden ska ju inte växterna ha riktigt lika mycket vatten som sommartid...Var ju riktigt nybörjare då.
Sussie, du hann före med att fråga efter bild på blomtrappan. Jag ville ju också se, och visst, den var ju så fin, en sån måste jag ha ! Lite annat än makens hemsnickrade anordning i tråden "Nytt blombord, får jag presentera" . Måste ta ett snack med honom igen....Och vad snyggt i sån där metall smide. Jag som tänkte på en A-stege, kanske med trappor på båda sidor och inte raka rör på den ena....
Hälsn Tepa
|
|
|
|
|
27-03-2009, 21:29
|

Medlem
Antal inlägg: 4 016
Medlem sedan: 31-05-2007
Medlem nr: 10 798

|
Förr var jag duktig och duschade krukväxterna ofta. Vattnade sällan med kanna. Nu har jag så liten dusch så det blir jättesällan, som regel vid omplantering och så brukar jag bära ut dem på sommaren och duscha med vattenslangen. Jag gör det för att växterna blir rena, genomvattnade och ser glada ut efteråt. 2 år i rad har spindelliljan tackat med att blomma nån vecka efter en dusch på vårkanten. En del växter får en dusch med sprayflaska vid vattning, tex hibiscusar.
--------------------
Stolt HBT-kompis
|
|
|
|
|
27-03-2009, 21:58
|

Medlem
Antal inlägg: 334
Medlem sedan: 04-07-2007
Medlem nr: 11 357

|
Jag duschar mina Hibbar flera gånger om dagen,och har luftfuktare på åt dem. Dels för att dom älskar hög luftffuktighet,men också för att hålla ev spinn borta.
|
|
|
|
|
27-03-2009, 22:03
|
Medlem
Antal inlägg: 19 528
Medlem sedan: 12-01-2004
Medlem nr: 2 682

|
CITAT (flaxss @ 27-03-2009, 20:52)  det tar ju mest plast i fönstren då inte det heller hjälper så mycket. Du missförstår mej... Jag har fuktigt grus i dom ytterkrukor/fat växterna står i
--------------------
Den grövsta form av mobbning är, att kalla sina meningsmotståndare mobbare. Bor i zon 2
|
|
|
|
|
27-03-2009, 22:17
|
Medlem
Antal inlägg: 23 015
Medlem sedan: 13-08-2005
Medlem nr: 6 358

|
CITAT (pejori @ 27-03-2009, 22:03)  Du missförstår mej... Jag har fuktigt grus i dom ytterkrukor/fat växterna står i  men det blir ju ändå inte ökad fukt i luften. dock så kan ju ev rötter växa ut i det och då får du ju en bra vattenreservoar som dom säkert gillar.
|
|
|
|
|
27-03-2009, 23:12
|

Medlem
Antal inlägg: 1 683
Medlem sedan: 14-07-2007
Medlem nr: 11 521

|
Att få bort dammet från bladen är det viktigaste - om man sen torkar av det med en trasa eller duschar hela plantan spelar mindre roll. Gör det som är lättast! Men gör det ganska ofta, lite beroende på var plantan står. En växt som står i ett sovrum kan man behöva damma oftare än en likadan växt i vardagsrummet. Är du osäker på om det är dags så ta lite fuktat vitt papper och dra längs ovansidan på ett blad. Jag lovar, till och med plantor som ser rena ut är dammigare än du tror!
Redigerat av HelenJ: 27-03-2009, 23:13
--------------------
|
|
|
|
1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
0 medlem(mar):
|
|
 |
|