Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          3 sidor V  < 1 2 3  
          Skriv svarNytt inlägg
          > Ha datorn igång hela dan, är det dyrt?
          Betty
          Inlägg 18-11-2003, 00:14
          Länk hit: #41


          Medlem
          Antal inlägg: 14 536
          Medlem sedan:
          01-11-2002
          Medlem nr: 14



          Åhhh Eva, varför ställde du din fråga överhuvudtaget!!!??? ohmy.gif biggrin.gif biggrin.gif Tänk om du ändå bara hade fått ett enda enkelt svar på frågan...T ex. Ja det blir lite dyrare om du har på datorn hela tiden jämfört med om du slår av den varje kväll.
          Ju fler inlägg jag läser i den här tråden - desto snurrigare och osäkrare blir jag!!! wacko.gif blink.gif wacko.gif Inte för att jag är orolig för elkostnaden utan mer för att jag är orolig för datorn... rolleyes.gif Nu vet jag varken ut eller in - ska jag ha på datorn hela tiden (och ev. riskera en brand i burken) eller ska jag slå av den när jag går och lägger mej, som jag brukar (och ev. riskera haveri) ...??? unsure.gif unsure.gif unsure.gif


          --------------------
          Norrbottenskusten zon 5-6



           
          Citera
          Eva Swahn
          Inlägg 18-11-2003, 00:51
          Länk hit: #42


          Medlem
          Antal inlägg: 752
          Medlem sedan:
          08-11-2002
          Medlem nr: 300



          Ja, varför är jag så frågvis? sad.gif öh, det blir så joxigt.

          Nu har jag fått panik om damm i datorn, för att inte tala om dammet i tv:n. För är damm explosivt lär hela mitt hem explodera i ett gigantiskt fyrverkeri...h j ä l p....

          Hur dammsuger man datorn och tv:n innuti?


          --------------------
          Eva i zon I
           
          Citera
          Betty
          Inlägg 18-11-2003, 00:56
          Länk hit: #43


          Medlem
          Antal inlägg: 14 536
          Medlem sedan:
          01-11-2002
          Medlem nr: 14



          CITAT (Eva Swahn @ 18-11-2003, 00:51)
          Hur dammsuger man datorn och tv:n innuti?

          ... troligen med stor försiktighet, så man inte får sig en stöt eller har sönder nåt vitalt... blink.gif biggrin.gif


          --------------------
          Norrbottenskusten zon 5-6



           
          Citera
          Wargen
          Inlägg 18-11-2003, 01:17
          Länk hit: #44


          Medlem
          Antal inlägg: 633
          Medlem sedan:
          17-11-2002
          Medlem nr: 365



          Oj, vilka skrämskott. Tidigare i kväll var jag inne på ett annat forum där jag är medlem. Roade mig med att kolla medlemmarnas hemsidor. En av dem var en ren porrsite som inte alls hade där att göra. Som tur var klickade jag bort det i "krysset". Lärde mig kryssklicket efter att jag gjort misstaget att klicka på OK en gång för länge sen, som tur var kom jag inte till nåt skumt ställe den gången. Så nu har jag installerat Bluffstopparen eftersom jag har modemuppkoppling. Kändes som om den här tråden var en fin vink om hur det kunde gått när jag kollade hemsidor....Tack så hemskt mycket för hjälpen. wub.gif
           
          Citera
          *Felix matte*
          Inlägg 18-11-2003, 08:04
          Länk hit: #45


          Medlem
          Antal inlägg: 14 005
          Medlem sedan:
          27-11-2002
          Medlem nr: 429



          CITAT (Betty @ 18-11-2003, 00:56)
          CITAT (Eva Swahn @ 18-11-2003, 00:51)
          Hur dammsuger man datorn och tv:n innuti?

          ... troligen med stor försiktighet, så man inte får sig en stöt eller har sönder nåt vitalt... blink.gif biggrin.gif

          Här använder vi en liten mjuk pensel att borsta av dammet
          samtidigt som det sugs upp av dammsugaren.
          Man kan också använda utblåsningsfunktionen om dammsugaren har microfilter= ren luft .
           
          Citera
          *Felix matte*
          Inlägg 18-11-2003, 08:08
          Länk hit: #46


          Medlem
          Antal inlägg: 14 005
          Medlem sedan:
          27-11-2002
          Medlem nr: 429



          CITAT (MimE @ 17-11-2003, 23:23)
          Så mitt råd är:
          ANVÄND ANTIVIRUSPROGRAM OCH BRANDVÄGG!!!!
          Samt se till att de är uppdaterade. smile.gif

          Självklart biggrin.gif och Live update som ser till att alltid ha med det senaste.


          .
           
          Citera
          MimE
          Inlägg 18-11-2003, 08:11
          Länk hit: #47


          Medlem
          Antal inlägg: 426
          Medlem sedan:
          02-11-2003
          Medlem nr: 2 502



          CITAT (Eva Swahn @ 18-11-2003, 00:51)
          Hur dammsuger man datorn och tv:n innuti?

          Jag använder en luft-spray (dvs "luft på burk") som finns för datorrengörning. Köps på exvis Clas Ohlsson eller Biltema.

          Ha sen dammsugaren redo UTANFÖR burken.

          Lycka till,
          Mimmi
           
          Citera
          Bettson
          Inlägg 18-11-2003, 10:39
          Länk hit: #48


          Medlem
          Antal inlägg: 2 745
          Medlem sedan:
          09-03-2003
          Medlem nr: 882



          Vi har nätverk. Sitter bakom rauter, brandvägg och uppdaterat antivirusprogram. Kör dessutom regelbundet uppdateringar på windows.
          Regelbundna säkerhetkopior ingår i rutinen.
          Ändå bleknar jag betänkligt såfort ett nytt virus är på G.
          Sönerna går ut på modem och kör liveuppdate på virusprogrammet när de varit på LAN så att inget skall komma bakvägen innan de kopplar upp sig i nätverket.
          Far i huset som inte har så stor datavana har börjat surfa. Han fick en popup-ruta om att installera ett program för visitkort. Svarade nej. Tydligen var denna ruta en ja-knapp och han laddade ner någon skit som vi inte ville ha. Antivisrusprogrammet varnade men han ignorerade för han ville ju visa sig lite duktig och klara sig själv.

          Det tog en halv dag att sanera hela nätverket. Stackars far är alldeles förskrämd och kastar sig på mobilen och frågar så fort den stackars kraken inte vet vad han skall svara. Tycker nästan lite synd om honom.

          Fortfarande känner jag mig knäsvag när någon nämner datavirus. För mig är det en yrkesmässig katastrof om jag mister mina data.
          Nästa datorinköp så skall jag behålla den gamla för enbart internet. Eller är det någon annan som har ett bättre tips?

          Bettson med "virusfobi"
           
          Citera
          Susanne i Linköp...
          Inlägg 18-11-2003, 18:22
          Länk hit: #49


          Medlem
          Antal inlägg: 1 048
          Medlem sedan:
          01-11-2002
          Medlem nr: 61



          Det verkar inte vara lätt att leva med Windows. sad.gif

          CITAT (Bettson @ 18-11-2003, 10:39)
          Fortfarande känner jag mig knäsvag när någon nämner datavirus. För mig är det en yrkesmässig katastrof om jag mister mina data.
          Men du tar väl backup på allt regelbundet, eller hur? wink.gif CD-brännare är inte dyra. Extern hårddisk kan också funka.

          CITAT (Bettson @ 18-11-2003, 10:39)
          Nästa datorinköp så skall jag behålla den gamla för enbart internet. Eller är det någon annan som har ett bättre tips?
          Utmärkt idé! Är det verkligen så att folk gör sig av med sina gamla datorer fast de bara har ett par stycken? Själv har jag två hemma (routern räknar jag inte), och två gamla undanstuvade i förråd på annat håll.

          Även om jag skulle tvingas gå över till fiendesidan (Windows rolleyes.gif ), skulle jag absolut försöka ha en dator med något annat operativsystem när jag surfade på Internet. Nu när jag kör Mac-OS är det lätt att avslöja alla konstiga pop-up-fönster som vill lura på en virus, porr och annat hemskt (de är ju gjorda för att likna Windows-fönstren).


          --------------------
          Alla morgondagens blommor gömmer sig i de frön som sås idag.
          Kinesiskt ordspråk
           
          Citera
          *Felix matte*
          Inlägg 19-11-2003, 12:22
          Länk hit: #50


          Medlem
          Antal inlägg: 14 005
          Medlem sedan:
          27-11-2002
          Medlem nr: 429



          CITAT (MimE @ 17-11-2003, 23:23)
          CITAT (Felix matte @ 17-11-2003, 17:09)
          Program kan inte laddas in i datorn om den så står på dag och natt.
          Sexsiterna har däremot en ruta som poppar upp när man surfar på olika sidor  där många av misstag eller okunskap klickar "Ok" och då kopplar den om till dyrt utlandssamtal.
          Detta gäller enbart dem som har modem.

          Konsumentverket har ett  program som skyddar dig
          Det kan du ladda ner helt gratis Här

          Är du uppkopplad mot internet utan en fungerande brandvägg så kan mindre ärliga personer använda din dator till i princip vad de vill. Detta gäller oavsätt om du använder "vanligt" modem, ISDN, ADSL m.m.

          Din dator kan användas att "studsa" via för att dölja vem som är ursprungssändare och den kan användas för att lagra filer (ex.vis vålds-/barnpornografi).
          Dessa filer kan även vara program (som i grunden är filer som kan exekveras (köras) av datorn). Och ett sådant program kan utnyttja Windows ordinarie funktioner för att ringa upp telefonnummer utan att du är medveten om det.

          Har du haft oturen att få in ett sådant program på din dator så kan det "när som helst" (dvs när den som skrivit programmet vill) använda ditt modem för att ringa upp "lämpligt" nummer.

          Så vitt jag vet så har bara vanliga modem kapats här i Sverige för att bredbandsoperatörer tack och lov (oftast?) är bättre på att skydda sina nät och servrar än vad vi hemanvändare brukar vara men det är tekniskt fullt möjligt att utföra.

          Sedan en liten kommentar om X-et i övre högra hörnet i Windowsfönster:

          Detta "X" är inget annat än ett litet standardiserat program/funktion för att vi som användare ska känna igen oss i olika Windowsprogram (precis som rullningslister, skrivarikoner, minimera-/maximeraknappar m.m.). Dessa funktioner är standardiserade att fungera på precis samma sätt oavsett om det är i Explorer, Word, Excel, Antivirusprogram...

          Men...
          Det är inte speciellt svårt att skriva ett eget litet program som på skärmen ser exakt ut som "X"-funktionen men istället för att avsluta/stänga fönstret som vi förväntar oss så gör det något helt annat. Ett exempel skulle kunna vara att stänga fönstret (som förväntat) PLUS att ringa upp något "lämpligt" betalnummer.
          Jag har själv skrivit om just "stäng fönster"-funktionen till att stänga hela datorn så speciellt svårt är det inte (jag vet: Fy på mig!!! Men det var på '80-talet så det bör väl vara preskriberat vid det här laget).

          Så mitt råd är:
          ANVÄND ANTIVIRUSPROGRAM OCH BRANDVÄGG!!!!
          Samt se till att de är uppdaterade. smile.gif
          Och som extra hängslen/livrem så lämnar jag inte min vanliga modemsladd inkopplad när jag inte behöver den.

          /Mimmi



          Här kan du läsa om Modemkapning och också råd om vad du skall göra om du drabbats.
           
          Citera
          MimE
          Inlägg 19-11-2003, 19:21
          Länk hit: #51


          Medlem
          Antal inlägg: 426
          Medlem sedan:
          02-11-2003
          Medlem nr: 2 502



          Om jag kan glädja någon som jag tidigare skrämt så kan jag meddela att jag ägnat ett antal timmar idag åt att försöka skicka epost - och ännu inte lyckats reda ut sörjan!!!! mad.gif

          Så "besserwissern" som kommit med så många kommentarer har lyckats trassla till det för sig själv. tongue.gif

          Hmm....
          Brandväggen är för tillfället starkt misstänkt.

          Suck!

          /Mimmi
           
          Citera
          emjoer
          Inlägg 19-11-2003, 19:41
          Länk hit: #52


          Medlem
          Antal inlägg: 64
          Medlem sedan:
          12-02-2003
          Medlem nr: 732



          Brand vägg är ett absolut måste om datorn skall stå på hela dagarna annars kommer man att råka illa ut förr eller senare.


          --------------------
          CHRISTER Västra Frölunda
           
          Citera

          3 sidor V  < 1 2 3
          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 28-07-2026, 18:21
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon