En tanke som jag brukar tänka ibland:
Förr i tiden hade folk helt andra åsikter. Man behöver bara gå tillbaka några årtionden så var många åsikter helt normala som idag är alldeles otänkbara. För inte så länge sen var homosexualitet förbjudet, och nu är det närmast förbjudet att fördöma det. Går man längre tillbaka finns det förstås ännu extremare exempel. För några århundraden var det helt naturligt att döda någon för att den hade fel religion, till exempel. Ja, ni kan säkert komma på fler exempel.
Och då inser man kanske att de åsikter vi har idag också kommer att vara föråldrade inom några årtionden. Våra barn och barnbarn kommer att se tillbaka på den här tiden och undra hur människor kunde vara så barbariska och ha såna groteska åsikter. Frågan är förstås bara: Vilka åsikter kommer de att säga det om?
Ett område där det är tydligt att åsikterna förändras är ju just sexuella läggningar. Homosexualitet är som sagt redan accepterat i progressiva samhällen, och man håller som bäst på att rensa ut de sista lagarna som särbehandlar homosexuella. Sadism är i stort sett lagligt i Sverige, men sadistisk pornografi är i vissa fall förbjudet, och en anpassning av giftermålsbalken lär ju dröja. Polygami är fortfarande förbjudet, men det ser ut att vara på väg att ändras; förslag har varit uppe i riksdagen flera gånger.
Återstår då de mest extrema läggningarna: Pedofili, zoofili, nekrofili. Jag anser absolut inte själv att det borde vara tillåtet att ha sex med barn, men å andra sidan, om jag hade levt för 200 år sedan så hade jag antagligen sagt samma sak om homosexualitet. Så vem vet?
Det finns de som propagerar för att alla dessa ska bli lagliga. Med risk för att agera djävulens advokat, och med reservation för att det inte är mina egna åsikter:
- Många pedofiler anser att de kan utöva sin läggning utan att barnen tar skada. De anser att barn också har någon form av sexualitet, och att förhållanden mellan en vuxen och ett barn är acceptabelt så länge det är den vuxne som anpassar sig efter barnet och inte tvärtom. En vuxen bör alltså inte göra något med ett barn som inte barnet skulle göra med andra barn.
- Många zoofiler anser att djuren mycket väl kan uttrycka samtycke till sex. Alla har väl sett hanhundar som tydligt ger samtycke till sex med folks ben och allehanda föremål. Om det är djuret som tar initiativ kan det väl inte vara våldtäkt? För övrigt är det ju fullt tillåtet att döda och äta upp djur - varför inte då att ha sex med dem? Att ha sex med någon är väl inte värre än att döda dem?
- Många nekrofiler anser att deras sexualitet inte är till skada för någon - "offren" är ju redan döda. Det gör alltså ingen olycklig, och det gör förstås nekrofilen lycklig, så då är det ju totalt en vinst. Och i vissa fall kan den döde ha gett sitt samtycke innan han dog; han bör väl ha rätt att bestämma vad som sker med hans kropp?
Allt detta är åsikter som de flesta tycker är helt vedervärdiga. Men som sagt, det måste finnas någonting vi anser, som man inte kommer att anse i framtiden. Om man ser förändringarna i samhället som utveckling snarare än bara förändring, så innebär det att det måste finnas åtskilliga saker som är helt accepterade idag, men som helt enkelt är alldeles fel. Det kan vara en bra sak att fråga sig själv, för att undvika hybris: Vilka av mina egna åsikter kommer att anses vedervärdiga i framtiden?
CITAT (flaxss @ 26-10-2009, 23:15)

jag tror jag är Dendrofil
Det skulle lätt kunna bli många såna skämt här...
Men skämt åsido är ju just dendrofiler faktiskt ett typiskt exempel på fördomar och onödigt förtryck av sexuella minoriteter. Man kan väl knappast hävda att träden känner sig kränkta av behandlingen, men trots det är det nog inte många som öppet skulle erkänna, tex. för sina arbetskamrater, att man är dendrofil.
CITAT (Rose @ 26-10-2009, 23:28)

Välkommen till Odla, Ludwig... Vad odlar du då?
Sociala kontakter. Hur tycker du det går hittills?
CITAT (*Stintan* @ 26-10-2009, 23:33)

Man kanske skulle rekommendera sparris.
Nej usch, sparris är inte bra. Men gärna björkris, brännässlor och ingefära.
CITAT (pejori @ 27-10-2009, 11:10)

Som berith sa, är man pyroman om man inte tänder på nått?
Nej, då är man asexuell.
CITAT (pejori @ 27-10-2009, 11:10)

Hur vet du det? du varken känner någon eller vet något om hur det är
Hur vet jag att de bemöts med hat? Jag har läst den här tråden, till exempel. Och bara för att jag inte personligen känner någon betyder inte att jag aldrig har pratat med någon eller läst något de har skrivit. Jag känner inga hinduer heller, men jag är rätt övertygad om att de finns.
CITAT (pejori @ 27-10-2009, 11:10)

EEEE...Generalfel igen, läs om...
Jag skrev att min respekt för sin läggning har dom inte, min respekt som mäniska har dom.
Läs vad jag skriver, inte det du tror jag menar.
Okej, läser igen:
CITAT (pejori @ 24-10-2009, 10:30)

Visst är en pedofil/sadist en mäniska, men det betyder inte att dom förtjänar min respekt.
CITAT (pejori @ 27-10-2009, 11:10)

Sedan att gämföra sadister och homoxexuella med pedofiler är som att jämföra flyg med båt.
Ja, men... det var ju du själv som gjorde det? Eller finns det flera olika Pejori?
Fast å andra sidan är det väl helt rimligt att jämföra flyg med båt, det gjorde jag till exempel senast jag åkte till England. Båt var något billigare, men framför allt hade man ju mer bagageutrymme och kunde köpa hela säckar med såna där goda engelska chips.
Så det är kanske så du menar.
CITAT (pejori @ 27-10-2009, 11:10)

tror du på allvar, att en pedofil tänder på tecknade barn!!!
Ja, utan tvekan. Och om de inte gjorde det så skulle väl förbudet vara ännu mer meningslöst?
CITAT (pejori @ 27-10-2009, 11:10)

Så negrer som rånar är det inte synd om och han ska inte försvaras, men en pedofil som förgriper sig på barn ska ha respekt och försvar till tänderna....Väx upp för fan.
Jag ber om ursäkt om inte ironin var tillräckligt uppenbar i den delen av mitt inlägg. Jag ska aldrig mer vara ironisk. Jag lovar!