Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Vad finns i paketet?
          Jennan
          Inlägg 02-12-2003, 09:25
          Länk hit: #1


          Gäster






          En liten gåta...

          Av vårt namn kan man dra slutsatsen att vi är släkt med några afrikanska djur, t.ex. lejonet & leoparden. Vi förekommer dock ytterst sporadiskt i Afrika. De lär ha sett oss på bl.a. Sida-arbetarens vistelseorter. Desto vanligare är vi på nordligare breddgrader.

          Många tror att vi lämnar ull till en viss typ av norsk kofta. Det är ett misstag.
          Var och en av oss kan intyga att vi saknar päls. Möjligtvis kan vi bli lurviga om vi blir mycket gamla & vistas i fuktigt klimat.

          En del av oss har två ögon, andra fyra. I båda fallen är våra ögon mörkt bruna eller svarta & alltid veckade eller skrynkliga, skulle man kunna säga. Vi är fridsamma djur. Så vitt jag vet har ingen lyckats reta oss till raseri. Vi är högt älskade av de flesta människor som fått tillfälle att göra vår bekantskap.

          Vi har besynnerliga levnadsvanor. Vi visar oss under några få veckor av den mörkaste årstiden. Då förökar vi oss med explosivartad hastighet. De flesta av oss har mycket kort levnadstid, beroende på att människor jagar oss för den läckra smakens skull. Hur de som överlever tillbringar resten av året är en gåta, som forskningen ännu inte lyckats lösa. Man torde kunna tänka sig att vi befinner oss i dvala på väl gömda platser.?? Färgen är gulbrun.

          Vad finns i paketet???
           
          Citera

          Inlägg i den här tråden
          Jennan   Vad finns i paketet?   02-12-2003, 09:25
          Berith   Lussekatt! :D   02-12-2003, 09:44
          Jennan   :D Grattis!!:D Det var en för enkel gåt...   02-12-2003, 09:50
          Veganvarg   Aha! Trodde det var en kokosnöt! :lol:   02-12-2003, 21:21
          Virgo   O jag trodde det var en katolsk missionär!   02-12-2003, 22:35


          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 03-08-2025, 10:18
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon