I helgen blev det lite trädgårdsarbete. En rabatt skall bli lite bredare och gräsmattan lite smalare. Här har jag grävt bort gräsmattan och skall ta bort kantstenarna.

Under/bakom en kantsten uppenbarade sig den här lilla krabaten som jag lyckades fånga in för fotografering.

Strax efter ringlade den av min hand och försvann snabbt ner i gräsmattan. Jag ville inte försöka dra upp den så den fick vara. Sen när jag fortsatte stenupptagandet hittade jag ytterligare en kopparödla men den var normalstor. Det finns ganska bra plats under nejlikrotens rötter med håligheter så det var där de höll till.
Nåväl, nästa dag skulle jag köra med mossrivaren på gräsmattan, tänkte att nu hade väl kopparödlan hunnit ringla bort. Icke. Bara ett par dm från där den försvann ner i gräset rev jag upp den med maskinen. Den såg faktiskt ut att ha klarat den vådliga händelsen utan att skadas så den återbördades till rabatten.