Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          2 sidor V  < 1 2  
          Skriv svarNytt inlägg
          > Folktandvård eller privat tandläkare?, Vad är bäst?
          Simplicity
          Inlägg 27-01-2010, 11:06
          Länk hit: #21


          Medlem
          Antal inlägg: 293
          Medlem sedan:
          20-01-2010
          Medlem nr: 27 477



          Hej igen...

          Då har jag fått svar på vilket som är bäst!

          Men... är det dyrare med privat tandläkare? Är det lättare att få tid där? Blir man kallad oftare? Är de mer allround än specialister?


          --------------------
          zon 5 (4) mellersta Dalarna
           
          Citera
          KRT
          Inlägg 27-01-2010, 12:37
          Länk hit: #22


          Medlem
          Antal inlägg: 3 001
          Medlem sedan:
          17-09-2009
          Medlem nr: 26 121



          CITAT (Simplicity @ 27-01-2010, 11:06) *
          Hej igen...

          Då har jag fått svar på vilket som är bäst!

          Men... är det dyrare med privat tandläkare? Är det lättare att få tid där? Blir man kallad oftare? Är de mer allround än specialister?


          Prismässigt tror jag det finns skillnader mellan olika tandläkare, men jag är inte säker på att man kan generellt kan säga att privatister är dyrare eller billigare - det är nog ganska individuellt (upp till varje privatist).

          Tror också att det är olika hut lätt man får tid beroende på hur många patienter som finns. Jag vet en kollega som fick vänta månader för att komma till en speciell privatist, medans jag sällan behövde väna mer än någon vecka när jag gick privat.

          Möjligen att man blir kallad oftare hos en privatist, men jag skulle inte skriva under på det, jagblev kallad varje 1,5 år, medan hos folktandvården varje år.

          En sak som folktandvården har som faktiskt är ganska bra är att de har "avtal", dvs man betalar en viss summa om året och i den summan ingår en del tandvård (inte avancerade bryggor och så, men grundläggande). Årspriset baseras på ens tandstatus, så om man har bra tänder och aldrig några hål men ändå vill kollas regelbundet är det ett bra val..... Min man har det och är mycket nöjd. Men det är möjligt att privatister också har något liknande?


          --------------------
          Ärvd trädgård i sydvästra Skåne (zon 1)
           
          Citera

          2 sidor V  < 1 2
          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 12-06-2026, 02:00
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon