Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > intressant räkneövning!
          Fny
          Inlägg 07-03-2010, 09:52
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 1 823
          Medlem sedan:
          11-05-2009
          Medlem nr: 23 163



          Nu har jag och älsklingen suttit och varit flitiga, och räknat ut hur mycket en genomsnittsportion kostar om man antar att vi BARA lagar ordentlig, nyttig mat med ganska många ingredienser. Relativt små portioner men å andra sidan inga fettsnåla alternativ. Olja, kryddor och tillochmed elförbrukning inräknat. Hur mycket blir det? ca 21 kr/måltid! Snacka om att matlådor till lunchen lånar sig... Om man sen tänker på att man inte orkar laga RIKTIGT så avancerad mat varje gång, utan det kanske får bli enklare (men ändå bra mat), så blir det ännu billigare! 000.gif

          Mer riktig mat åt folket! biggrin.gif

          kan tillägga att måltiderna vi räknat på är det som vi kommer laga de närmaste dagarna:

          Rostas med ugnsbakade rotfrukter och kryddig gräddfilssås

          Kryddig korvgryta

          Sej i currytomatsås med broccoli och morötter och ris

          Balsamkokt köttgryta

          Kryddig korv med rotmos och rödbetor


          --------------------
          Glada hälsningar från Fny!
          Liten trädgård i zon 4
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 22-06-2025, 03:46
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon