| |
|
  |
fråga till kattägarna här! |
|
|
|
|
13-03-2010, 22:45
|

Medlem
Antal inlägg: 10 802
Medlem sedan: 03-06-2008
Medlem nr: 16 563

|
Burkmat från 7 kr till 25 kr beroende på var man köpper den,vikitigast är innehållet av Protein=kött det ska ligga på 7,5 till 9 %.
|
|
|
|
|
|
|
|
14-03-2010, 00:25
|

Medlem
Antal inlägg: 1 595
Medlem sedan: 15-04-2005
Medlem nr: 5 429

|
finns det verkligen en övergräns på hur mkt protein man ska ha i? Max 9% låter rätt litet :/ Mjau burkmat har 10,5% i sin kyckligsmak, menar du att den skulle vara dålig då?
|
|
|
|
|
|
|
|
14-03-2010, 01:38
|
Medlem
Antal inlägg: 19 528
Medlem sedan: 12-01-2004
Medlem nr: 2 682

|
Tycker också det låter lite. Har för mig att katter behöver betydligt mer animaliskt protein än så.
--------------------
Den grövsta form av mobbning är, att kalla sina meningsmotståndare mobbare. Bor i zon 2
|
|
|
|
|
|
|
|
14-03-2010, 07:23
|

Medlem
Antal inlägg: 22 484
Medlem sedan: 04-08-2005
Medlem nr: 6 301

|
Det går ju inte att säga att proteinet ska vara 9% för man måste ju se det i proportion till övriga innehållet i burken. Mjau burkmat, som är ett bra foder skulle jag vilja påstå, innehåller per 100g ca 10,5% protein, fett 5%, hela 82% vatten och resterande bl.a. mineraler och kolhydrater. Då ser ju proteinhalten väldigt låg ut men är det inte i förhållande till kolhydrater som bara är 0,3%. Det mesta är ju vatten. Katter behöver inte en massa kolhydrater men i torrfodret ingår det en hel del tyvärr. Där är det 32% protein, fett 14% och hela 38% kolhydrater (varför så mycket kolhydrater kan man undra) men bara 9% vatten. Enda fördelen med torrfoder som jag ser det är att man slipper bära hem vatten. Kanske är en kombination av mjukfoder och torrfoder det mest praktiska. Källa: http://www.doggy.se/sv/katt/produkter/mjau/
--------------------
Rotar runt i Sörmlands inland zon 2-3 Det är ingen konst att vara modig om man inte är rädd/Tove Jansson
|
|
|
|
|
|
|
|
14-03-2010, 09:53
|

Medlem
Antal inlägg: 362
Medlem sedan: 07-01-2008
Medlem nr: 13 515

|
Jag hade mina katte rhelt på torrfoder, men de fick problem med både vikt och kisseri. När jag läste på och frågade de duktiga katt-människorna här kom jag fram till att de enda som verkade tycka torrfoder var bra, var tillverkarna och veterinärerna. Många anser dock att veterinärerna får alldeles för mkt av sin kunskap om näringslära från fodertillverkarna (på samma sätt som läkarna får mkt info av läkemedelsbolagen) vilket inte alltid är bra. I vilket fall som helst så löste en diet på 50% böt, 50% torr mat alla hälso- och beteendeproblem för våra missar. Övervikt bekämpas helt klart bäst med blötmat  , håll er borta från bantnings-torrisarna om ni kan!!! Jättetack till alla er som hjälpte och rådde mig när vi hade problem!
|
|
|
|
|
|
|
|
14-03-2010, 10:03
|

Medlem
Antal inlägg: 1 823
Medlem sedan: 11-05-2009
Medlem nr: 23 163

|
--------------------
Glada hälsningar från Fny! Liten trädgård i zon 4
|
|
|
|
|
|
|
|
14-03-2010, 17:33
|

Medlem
Antal inlägg: 1 595
Medlem sedan: 15-04-2005
Medlem nr: 5 429

|
hehe ja det hade vart en syn det
|
|
|
|
|
|
|
|
15-03-2010, 19:35
|

Medlem
Antal inlägg: 1 623
Medlem sedan: 31-05-2007
Medlem nr: 10 799

|
Vi köper torrfoder (Hills) på en närliggande djurklinik. Våra katter vistas mycket utomhus och äter därför en hel del möss, fåglar och annat.
Någon enstaka gång får de en liten bit rått kött eller någon räka.
Någon enstaka gång har vi köpt "blöt-mat" av en EKO-butik norr om Stockholm. Den blöt-maten "stinker inte" (därmed inte sagt att den är "bättre").
Grunden är dock Hills torrfoder (välbalanserad, tror vi) och vad katterna själva jagar, fångar och äter.
Matskålarna med torrisar är i alla fall alltid till bredden fulla.
--------------------
smuleborg - i ett torp mitt i skogen, tre mil norr om Stockholm. 
|
|
|
|
|
|
|
|
15-03-2010, 19:54
|

Medlem
Antal inlägg: 855
Medlem sedan: 16-08-2008
Medlem nr: 18 334

|
Jag tror man kan säga att det finns fördelar och nackdelar med alla typer av foder. jag varierar lite i vad jag tror på. jag skulle aldrig köpa whiskas iaf, blöt mat köper jag bara mjau, icas egna ska ju oxå vara bra. man får läsa innehållet. och torrfodret köper jag hos veterinären.
Mest tror jag nog på barf, men det gick inte, jag är för mycket stadstjej för att kunna servera hjärtan och andra inälvor, jag försökte, men nej...dessutom åt bara den ena katten
om jag inte minns fel så innehåller rent kycklingkött 17% protein och nötkött något mer. så att de kommer upp i 10,5 % är inte dåligt, det är ju massor av andra delar av djuren än just bara köttet i de där burkarna
ang kolhydrater så har jag läst att katten inte tar upp dem, de går bara rätt igenom kroppen, det är endast fett som de lägger på sig av.
|
|
|
|
|
|
|
|
15-03-2010, 21:12
|

Medlem
Antal inlägg: 22 484
Medlem sedan: 04-08-2005
Medlem nr: 6 301

|
CITAT (Malin_MeL @ 15-03-2010, 19:54)  Jag tror man kan säga att det finns fördelar och nackdelar med alla typer av foder. jag varierar lite i vad jag tror på. jag skulle aldrig köpa whiskas iaf, blöt mat köper jag bara mjau, icas egna ska ju oxå vara bra. man får läsa innehållet. och torrfodret köper jag hos veterinären.
Mest tror jag nog på barf, men det gick inte, jag är för mycket stadstjej för att kunna servera hjärtan och andra inälvor, jag försökte, men nej...dessutom åt bara den ena katten
om jag inte minns fel så innehåller rent kycklingkött 17% protein och nötkött något mer. så att de kommer upp i 10,5 % är inte dåligt, det är ju massor av andra delar av djuren än just bara köttet i de där burkarna
ang kolhydrater så har jag läst att katten inte tar upp dem, de går bara rätt igenom kroppen, det är endast fett som de lägger på sig av. Jag skulle vilja se kattfoder med högre proteinhalt. I burkmaten mer protein och mindre vatten och i torrfodret mer protein och mindre kolhydrater men det kostar säkert för mycket. Även de andra delarna av djuren består ju av protein och fett.
Redigerat av *Stintan*: 15-03-2010, 21:27
--------------------
Rotar runt i Sörmlands inland zon 2-3 Det är ingen konst att vara modig om man inte är rädd/Tove Jansson
|
|
|
|
|
|
|
|
15-03-2010, 21:47
|

Medlem
Antal inlägg: 10 802
Medlem sedan: 03-06-2008
Medlem nr: 16 563

|
Just nu kör vi portionspåsar här på grund av att man kan ge fräscht hela tiden och man slipper alla burkar i soporna ,men så är katten här nio år och behöver lite variation tycker jag,lite synd att ge samma mat år efter år. Många säger faktiskt att det är tungt och besvärligt att bära hem burkmat varför förstår jag inte,vi bär ju hem så mycket burkar och annat till oss själva.
|
|
|
|
|
|
|
|
15-03-2010, 21:52
|

Medlem
Antal inlägg: 10 802
Medlem sedan: 03-06-2008
Medlem nr: 16 563

|
Håller med dig Malin !mer kött i kattmaten högre proteinhalt den är låg i de flesta foder runt 7,5 procent.Här löser vi det genom att ge mycket rå köttfärs till vår katt .Förstår inte varför alla kattmatsproducenter envisas med att ha så låg proteinhalt och så mycket spanmål i kattmaten,som jag alltid predikar för är att katten är ett rovdjur och behöver i första hand mycket kött inte en massa örter spanmål och annat skräp.Jag brukar säga att om nu torrfoder va så bra för kattdjurets hälsa varför får då inte kattdjuren på tex Kålmården torrfoder ???
|
|
|
|
|
|
|
|
15-03-2010, 22:18
|

Medlem
Antal inlägg: 855
Medlem sedan: 16-08-2008
Medlem nr: 18 334

|
CITAT (*Stintan* @ 15-03-2010, 21:12)  Jag skulle vilja se kattfoder med högre proteinhalt. I burkmaten mer protein och mindre vatten och i torrfodret mer protein och mindre kolhydrater men det kostar säkert för mycket. Även de andra delarna av djuren består ju av protein och fett. jag håller med till viss del, jag tror vattnet i burkmaten faktiskt är "animaliskt" vatten. djur består ju precis som oss människor till 80 % av vatten, sådeles även i burkform. om man tog bort det så står man ju kvar med torrfoder.... inälvor och sånt består kanske av protein, men ben och hud tex innehåller nog inte så mycket protein. en ren gissning, jag har ingen aning. jag gissar att även sånt finns där i fodret.
|
|
|
|
|
|
|
|
15-03-2010, 22:24
|

Medlem
Antal inlägg: 855
Medlem sedan: 16-08-2008
Medlem nr: 18 334

|
CITAT (Motti @ 15-03-2010, 21:52)  Jag brukar säga att om nu torrfoder va så bra för kattdjurets hälsa varför får då inte kattdjuren på tex Kålmården torrfoder ??? ja...just det.... en helt annan fråga, ni som bara ger burkmat, borstar ni tänderna på katten? när vår fick bara mjau så fick de tandsten och vi fick rådet av vet. att antingen byta till torrisar eller borsta tänderna på dem ibland. vi köpte en borste, sen dagen efter köpte vi torrisar  det var inte uppskattat med tandborstning....
|
|
|
|
|
|
|
|
15-03-2010, 22:29
|

Medlem
Antal inlägg: 10 802
Medlem sedan: 03-06-2008
Medlem nr: 16 563

|
Skulle villja tillägga att det är bra att blötfoder innerhåller mycket vatten eftersom katten är ett ökendjur och därför av naturen dricker väldigt lite vatten ungefär en halv deciliter per dag.Problemet i dag med torrfoder är ju att det krävs av katten att den dricker mycket mer än den är van vid,därför har många kastrerade hankatter problem med just njursten.Vattnet ska aldrig stå bredvid matskålen,rovdjur dricker inte där de äter så ställ järna vattenskålen en bra bit från matskålarna och järna på två ställen.
|
|
|
|
|
|
|
|
16-03-2010, 21:23
|

Medlem
Antal inlägg: 1 623
Medlem sedan: 31-05-2007
Medlem nr: 10 799

|
CITAT (Motti @ 15-03-2010, 21:52)  Håller med dig Malin !mer kött i kattmaten högre proteinhalt den är låg i de flesta foder runt 7,5 procent.Här löser vi det genom att ge mycket rå köttfärs till vår katt .Förstår inte varför alla kattmatsproducenter envisas med att ha så låg proteinhalt och så mycket spanmål i kattmaten,som jag alltid predikar för är att katten är ett rovdjur och behöver i första hand mycket kött inte en massa örter spanmål och annat skräp.Jag brukar säga att om nu torrfoder va så bra för kattdjurets hälsa varför får då inte kattdjuren på tex Kålmården torrfoder ??? Spannmål är billigare än kött. Och vatten är i stort sett gratis. Katttmat är en stor vinstdrivande industri. Har du tagit på dig glasögonen och läst hur mycket annat som är tillsatt, typ E-nummer? Vad är det för spannmål som är tillsatt, knappast KRAV (Mjau, Whiskas och vad de stora nu heter). Och knappast inte heller KRAV-slaktavfall. Man vågar inte grotta i det här.
--------------------
smuleborg - i ett torp mitt i skogen, tre mil norr om Stockholm. 
|
|
|
|
|
|
|
|
16-03-2010, 21:34
|

Medlem
Antal inlägg: 1 623
Medlem sedan: 31-05-2007
Medlem nr: 10 799

|
CITAT (Malin_MeL @ 15-03-2010, 22:24)  ja...just det.... en helt annan fråga, ni som bara ger burkmat, borstar ni tänderna på katten? när vår fick bara mjau så fick de tandsten och vi fick rådet av vet. att antingen byta till torrisar eller borsta tänderna på dem ibland. vi köpte en borste, sen dagen efter köpte vi torrisar  det var inte uppskattat med tandborstning.... Svärmors katt fick tandlossning, två tänder drogs ur. Veterinären gav rådet att inte ge Sessan blötmat. Blötmat kletar runt tänderna och kan ge tandsten och tandlossning, sa hon (vet.). Kattens naturliga föda är ju varken blötmat eller torrisar. Eller godis i form av glass (svärmor...). Vi skulle aldrig kunna borsta tänderna på våra två katter. Nåväl, de äter vad naturen ger och har matskålar fyllda med torrisar (köpt hos Djurklinnik). Någon enstaka gång en rå köttbit eller nån räka. Pipers (den ena av våra katter) matvanor; hon äter en mus. Strax efter går hon in och knaprar i sig ett par-tre torrisar, som för att skölja ner. Och så ut igen, för att jaga. Nä, hon har inte mask. Och det hjälper inte att ge henne "gåslever"; hon jagar lika mycket ändå.
--------------------
smuleborg - i ett torp mitt i skogen, tre mil norr om Stockholm. 
|
|
|
|
|
|
|
|
28-03-2010, 20:50
|

Medlem
Antal inlägg: 1 026
Medlem sedan: 10-05-2006
Medlem nr: 7 630

|
Tidigare gav vi blandat blött o torrt. Men så fick vår ena katt kronisk mag och tarmkatarr och hade ständigt blodig diarré. Vi provade massor av olika mat och medicinering men inget hjälpte. Sen kom Specific och vi fick provpåsar med torrfoder hos veterinären och det funkade bra. Meningen var att det bara var han som skulle äta det fodret, men det gick inte att hålla de andra katterna borta. Så efter det har vi bara använt det. De senare åren har de fått den sorten som är för seniorer men jag var tvungen att byta till Adult - inomhuskatt (röda påsen) då pojkarna helt plötsligt blev så hårda i magen.
--------------------
Att förklara är svårt men jag vet ändå vad min hjärna tänker...
|
|
|
|
|
|
|
|
28-03-2010, 22:22
|
Medlem
Antal inlägg: 2 933
Medlem sedan: 03-01-2008
Medlem nr: 13 452

|
Mina katter får främst mjau burkmat, rått grishjärta, råa kycklingvingar och lite rå lever ibland. Det är viktigt att kolla innehållsförteckningen när man köper kattmat. Katterna ska inte ha vegetabiliskt protein utan behöver de aminosyror som finns i kött. För att katterna ska kunna tillgodogöra sig proteinet i vegetabiliskt foder så är det processat både framlänges och baklänges så det är mer miljöovänligt att ge katterna vegetabiliskt foder än köttfoder. Katter är rovdjur och kött är deras naturliga föda. Torrfodret måste ha massa tillsatser av smak och doftämnen för att katterna ska äta det. Inte skulle de hugga in på något som till största delen består av ris eller majs eller något annat vegetabiliskt annars. Allt fler katter får diabetes. En del har gått över till barf (=rått kött) efter att ha fått den diagnosen och kunnat skippa insulinet när katterna slipper den kolhydratrika födan som är onaturlig för dem. Det kan man läsa mer om här: http://naturalcat.forum24.se/naturalcat.htmlInnan jag började barfa fick mina katter burkmat och de katterna har aldrig haft något problem med sina tänder. Jag tog över en gammal katt som hamnade här när den inte kunde vara kvar hos ägaren. Den katten har levt hela sitt liv på royal canins foder. Han har njursvikt och tandsjukdomen forl. Den tandsjukdomen existerar inte hos vildkatter som ju lever huvudsakligen på möss och fåglar. Det bästa vi kan göra för våra katters tänder är att ge dem en rå kycklingvinge ibland.
|
|
|
|
|
|
|
  |
1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
0 medlem(mar):
|
|
 |
|