Hej,
Jag har tänkt mig ett växthus framöver och tänkte göra det så väl tilltaget som möjligt utan bygglov - uppåt 15kvm med andra ord. Överväger alla alternativ alltifrån bygga själv i trä, köpa "byggsats" a la Glasbacken, men funderar också på bekvämligheten i ett aluminumväxthus.
Willabs och Classicums sortiment har jag sett, men hittar egentligen inte så mycket andra alternativ i den storleken som går att få lackerat. Har ni några andra tips på sådana växthus? Inte dyrare än Juliana/Serralux - dock gärna något billigare om möjligt.
Sedan tänkte jag passa på att fråga angående grunden till växthuset. Finns det några som har erfarenhet av att sätta växhus i denna storlekt på plintar? Det vore ju aningen smidigare/billigare om detta gick.
Redigerat av violator: 08-06-2010, 14:00
|