solkatten
14-01-2004, 16:14
När man ska förodla inne behöver man då speciella lysrör för växter eller går det bra med vanliga?
Några särskilda antal watt (om nu lysrör mäts i watt)?
Kan man "överdosera" ljuset? (för växterna alltså, själv kan man knappast få för mycket vid denna tiden

)
Helen i Piteå Zon 5
14-01-2004, 16:43
Det går med vanliga 36W men jag kör med några som heter "Floura" lysrören ska vara nära frösådden ca. 20-30cm /Helen
... och jag har köpt en massa energisparlampor för vanliga lampro alstrar för mycket värme.
Helen i Piteå Zon 5
14-01-2004, 20:34
CITAT (Petran @ 14-01-2004, 20:30)
... och jag har köpt en massa energisparlampor för vanliga lampro alstrar för mycket värme.

Ja, det går bra med energilampor oxå. /Helen
kerstin z5-6
14-01-2004, 21:21
vanliga 36 eller 58 går:) .Lysrör av typen 900 serien är mycket bättre
eva-louise, S-Halland
14-01-2004, 22:37
Vad är ljusssrör ur 900 serien. Speciella växtrör? Eva_louise
kerstin z5-6
14-01-2004, 23:11
Gå till närmaste el byrå /-firma
-nej de är inte avsedda för växter speciellt -
Allt som har med växter att göra är automatiskt mycket dyrare -och inte för den skull speciellt mycket bättre

De passar i vanliga 58 w hållare dessutom , vilka kan inhandlas beg eller billigt på överskottslagret
När det gäller lysrör så får du samma ljusmängd oavsett antalet watt. Däremot ökar längden på lysrören med antalet watt.
Mvh
Jerpan
kerstin z5-6
17-01-2004, 01:23
Nu var det inte watt jag talade om utan just LÄNGDEN på lysrören -36 w kortare , 58 längre och 900 serien passar i de längre hållarna ..
Hmmm...sen är det väl det där med varmvita och kallvita...eller vad det heter? Hörde av ett "proffs" häromdagen att det bästa är att ha ett av varje sort i armaturen. Har ni andra proffs några synpunkter på det?
undrar Unn
Helen i Piteå Zon 5
17-01-2004, 11:14
Har inte en aning, men i en trädgårdsbok som jag har rek. dom kallvita rör. /Helen
kerstin z5-6
17-01-2004, 13:31
Kallvita brukar rek .Det kan nog vara en variant för att få med hela färgspectraum att ha olika -fast just den varianten har jag inte testat.
Min ref.är en specialist på ljus som testat de olika varianterna. Alltså en sakkunnig som elfirmor vänder sig till i belysningsfrågor .Därav min rekommendation.
Behövde nämligen veta om jag skulle satsa på kvicksilver , metallhalogenlampor ,(stora dyra åbäken )eller annat till min vinterträdgård som har ganska stor yta och växter i plusgrader året runt.Samt belysningsbehov oktober till april. Har även mätt ljusmängden med olika apparaturer jag lånat. Det fina med mina är också att de sprider ljuset på en stor yta
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du
klicka här.