JennyJak
19-06-2010, 13:05
Hej!
Jag var dum nog att inte göra någon jordförbättring i växthuset i år och det känns som om det var en dumt val. Nu tänkte jag att jag skulle lägga något ovanpå bara för att ge näring.
Ska jag ta naturgödslat plantjord eller bara ren kogödsel?
Vad ska det vara för jord i växthus? Behöver gurkor mycket gödning? Jag kör med Animix flytande har ni något annat bra tips?
Åsa, mälardalen zon 2
19-06-2010, 16:27
Jag skulle mylla ner en massa kogödsel, kompost el. dyl. med tanke på att växterna konstgödslas, konstgödning innehåller ju inte nyttiga bakterier och liknande som finns i djurgödsel och brunnen kompostjord. Höj dock inte upp jorden runt gurkorna så rothalsen hamnar djupare ner, gurkans rothals ruttnar så lätt.
Alla växter som man skördar ifrån brukar det vara viktigt att göda, allt du tar bort i form av skörd måste du ersätta med gödning, så skördar du massor kan det vara bra att försöka vara extra noga och komma ihåg att ge en dos av gödningen.