Ancajo
Jag sådde en himla massa förra året och mina fina noteringar höll inte hela sommaren... En sak som jag lät stå kvar ute i kruka över vintern på vinst och förlust har klarat sig jättebra och ser ut så här nu. Men vad är det?? Hjälp!
Jag minns att jag sådde trädpion, magnolia och hibiskus... Något av dessa borde det vara... men...?

[attachment=51374:IMG_0206.jpg]

Glad midsommar!!
Sarasl
Nu är jag verkligen ingen expert, men är inte trädpionens blad flikiga? Isf kan du räkna bort den från listan av möjliga alternativ. De få magnolior jag sett tycks jag minnas ha mer läderaktiga, glansiga blad. Kanske finns det sorter med andra typer av blad?
lenaandersson
Ja inte är det någon Magnolia eller Trädpion.
mvh Lena
spacepingo
Jag kan vara helt ute och cykla men jag tycker det ser ut som asp, den påminner iaf väldigt mycket om en ung asp. confused.gif
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon