Har, sedan oktober, blivit med ny trädgård. I denna trädgård står två stycken formklippta bokar. Hur skall vi göra med dem? Måste man klippa varje säsong? Vad händer med dem om vi slutar klippa?
Vi tycker att våra två bokar är fina på många sätt och skulle väl önska att bevara dem i formklippt skick. Men jag gissar att det kräver en hel del mycket mer tid och ansträngning än vad vi klarar av att ge dem. Vi har mycket svårt att klara av en större, kontinuerlig, återkommande insats. (Trädgården är dessutom begåvad med lång formklippt häck och sex stycken äppleträd, vilka också skall tas om hand, ju.)
Måste vi ta bort dem?
I vårat bostadsområde finns praktexemplar på just formklippta gamla träd. Vackra exemplar av oxel men också bok, i kon-form. Det syns att de träden skötts om med kontinuitet, kunskap och omsorg. Hela året om äger dessa träd stort skönhetsvärde.
Riktigt så är det inte med våra två exemplar. De har liksom tappat formen. De har i varierande grad något slags obestämd, halvflytande svampform med spridda oregelbundna utstickande "vildskott". De är ganska gamla, (stammen är ca 30 cm i diameter.) Jag tror inte att det är vanliga bokar. Våra har liksom ett lite vinglande, slingrande grenverk. Nu när skotten är ganska långa så ormar de sig, hängande.
Det ena trädet är stort och ganska högt och det andra står oländigt till på tomtgränsen i en sluttning.
Det största trädet har bäst form av våra två men kronan har ändå svällt iväg och blivit för stor. Dessutom står detta träd inklämt mot ett gammalt äppleträd. Just nu växer och knuffar de in i varandra. Skulle vilja ta in det en del så att kronan blir proportionerlig till stammen, och även strama upp formen lite, men det ser ut att vara ett jättejobb. Jag fattar inte ens hur man gör. Trädet är som sagt ganska högt. Det verkar rimligt att klippa med elektrisk häcksax på teleskop, förutsatt att man vill behålla ungefär den form det har nu. Annars är nog grenarna alltför grova för häcksaxen. Alternativet är väl teleskop-sekatör, men det är ju ett Sisyfos-arbete utan like - mängden små och stora grenar som individuellt skall klippas är ju enorm! På bara ett träd. Multiplicerat med antal klipp det tar att faktiskt få till formen, runt om!
Det lite mindre trädet (som helt tappat form och proportioner) står dessutom under en elledning av något slag. Trädet kan inte släppas upp hur som helst.
Detta ämne sväller ut liksom våra träd i oklippt skick.
Vad skall vi göra?
Vad kan vi göra?
Hur går man till väga med klippningen?
Är det en annan sorts bok?
Vad händer om vi slutar klippa?
Vore det helt enkelt bättre att ta bort träden och ersätta dem med träd som mera svarar till våra behov (mindre i storlek och friväxande)?
Snälla, snälla, är det någon som vet vad vi skall göra eller hur vi skall förhålla oss till detta?