Full version: Gurkkarten möglar
Sollan A
Hej
Vaktar grannens växthus (bl a) och det har kommit gurkor på nedre delen av plantan men de nya som bildas får mögel. Vädrar men finns det något hopp för nya smågurkor?
Åsa, mälardalen zon 2
Ja det finns hopp om nya, gurkplantor vilar ofta mellan fruktsättningarna och då aborteras fruktämnen + viktigt vattna ALDRIG ett växthus på kvällen då får man ofta en massa problem med gråmögel och liknande, vattna morgon-förmiddag så plantorna har torkat upp till kvällen.

Just nu när det är varmt behöver du heller inte stänga växthus, när det är varmt ute kan man ha allt öppet dygnet runt.
Sollan A
Tyvärr kan jag inte göra något åt vattningen, de har automatiserat system. Jag kommer dock att låta dörren stå öppen. Men det finns ju inga blommor och de små gurkor (läs yttepytte små) är ludna... wacko.gif
Bassam
Hej


För att minska skador du kan borta alla delar (frukt blommor blad) som de är närmare jord..
Obs
du kan också använda medel mot Svamp, Jag kan ge några miljö förslag (mjölk som blanda med vatten eller bikarbonat)
H:Bassam
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon