Full version: Vindruveproblem
Rickisen
I växthuset vid vårt sommarställe har vi två vinrankor. Vi har haft frukt på den ena innan och den andra är nyplanterad. Iår så är bladen helt vita?? Vad i hela friden är det som är fel, har sökt svar lite varstans och inte hittat något.

Även tomaternas blad ser konstiga ut, de är fläckiga...

Någon som har några förslag på vad som är galet?

Det är riktiga rankor, lite kött på benen om jord och slötsel skulle uppskattas. tummenupp.gif
Åsa, mälardalen zon 2
Lite bilder kan nog behövas fläckiga blad på tomat kan både vara näringsbrist, solskador, svampsjukdomar, klimatbetingade skador man måste se fläckarna för att kunna minska ner antalet orsaker.


Samma sak på vinrankan som inte brukar ha stora krav på näring och jord. Mjöldagg kan ge vita blad men väldigt stark solinstrålning sk. brännskador kan ju också ge vita fläckar på blad så även här skulle bilder vara bra.
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon