Lady Q
1. Behöver rabatterna jordförbättring under sensommar o höst?
Jag vet att man inte ska gödsla efter midsommar så växterna förbereder sig för att gå i vila, men ska man fylla på med jord ev. barkmull efter midsommar? Eller ska jag bara låta dem vara? Ska jag göra något i höst för att förbereda växterna inför vintern?

2. Jag har en japansk lönn (planterad sommaren -08) som tyvärr tog stryk av vintern. Några grenar gick av. Nu har det kommit nya skott på ca som växter rakt upp. skotten är ca 30-40 cm. Ska jag låta dem växa på eller ska jag beskära dem?


3. Vilka växter gillar sur jord? Mina höstsilverax vet jag ska ha sur jord, men gillar även salvia o lavendel detta?
Gunilla T
Du behöver inte göra något nu på hösten - klipp ner perenner som blivit fula och låt klippet ligga kvar som skydd under vintern.

Silverax är inte en surjordsväxt - inte heller salvia eller lavendel.

Här kan du läsa om surjordsväxter;

http://www.odla.nu/forums/index.php?showto...01090&st=20
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon