Milda

Hej på er!

Jag har börjat klippa på Olivträd där grenarna blev för rangliga och hängande men väldigt gröna och fina, samt tunna grenar på mitt pistachnötträd som fått halva kronan kortad i steg ett.

Känns trisst att bara kasta, kan och i så fall HUR gör man för att väcka dessa till liv och bli nya träd så småningom? Är det möjligt? Slängde ner grenarna i en lite fuktig plastpåse med luft i tills jag vet vad göra wink.gif

Hoppas på svar. Och ursäkta om frågan är tjatig , om den finns med innan, har ärligt talat inte letat så mkt den här gången, men har tidigare läst allt om olivträd. Är mitt mellan plantering, matlagning , cykelreparation och saftflaskeinsamling och datorkoll nu när tråden är upplagd.. Jag går in och kollar mellan varven idag =D
Alexander-VG-zon3
rota dom antingen i lucker (sandig)jord. håll jorden lätt fuktig och placera dom ljust men varmt.

eller rota dom i vatten, placera dom ljust och varmt men skugga vatten delen.

i båda fallen kan det vara bra att använda sig av sticklingshjälp (finns att köpa på impecta), eller salixsvatten (går att göra själv) eller använd nåt annat exempel clonex http://ebboflod.se/sv/rotning/.
Milda
Tack för ännu ett bra svar.

Tittade på ebboflod men de tar 9 dagar för frakt, undrar om mina kvistar klarar av detta? Ska försöka komma till någon handelsträdgård, de borde väl ha ett liknande preparat redan imorgon eftermiddag?

Tror du såjord funkar eller ska det vara mera sand i ?

Kanske ska sätta kvistarna i vatten under kökslampan på diskbänken så länge och papper om vattenburken så blir det mörkt där. Man kan väl ta på rotmedel efteråt också? Har redan klippt och jag har inget medel hemma. Kan tänka mig att de behöver hjälp på traven (som mig då whistling.gif )


Berättar hur det går. Ha det så bra!
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon