Taraxacum
I år har jag satsat stort på pallkrageodling. En del av trädgården är helt fylld av kirskål som dessutom breder ut sig mer och mer för vart år. Jag försöker nu kväva med presenning och har placerat pallkragar på området. En av bänkarna är 4 kragar ihopkopplade till en, två kragars höjd. Den har fyllts med en blandning av gammalt hö, delvis förmultnat. Välbrunnen hästgödsel, en aning gräs, nästan färdig kompost, lite hönsgödsel, och olika sorters jord. Andelen hö är stor.

I bänken planterade jag: potatis, kål, tomater, chili, paprika, physalis och två gurkplantor. Kålen har ätits upp av larver, men om man som jag är borta en stor del av sommaren så får man nog vara noga med täckduk. Resten växer superbra - bortsett från gurkan. Dvs, när jag tittade till dem för en vecka sedan såg allt bra ut. Skördade också ett par stycken fingertjocka men mycket goda. Nu en vecka senare har plantorna vissnat ner och är så gott som döda. Någon som har en aning om vad det kan bero på? Jorden är täckt med hö och gräsklipp. En tanke skulle kunna vara att det trots allt inte är tillräckligt fuktighetshållande med tanke på den stora andelen hö i blandningen. Men för en vecka sedan såg det väldigt frodigt ut och övriga växter är det fortfarande. Dessutom har veckan varit nederbördsrik.
officinalis
Kyla och väta kan ha gått hårt åt den. Kanske någon svampsjukdom också
Bassam
Hej

Du har bra jord men den innehåller mycket näring som förbjuder vatten att går till rötter plus det är bra om du har med blandning grov sand för att gör Permeabilitet bättre som ökar syre i jord och minska Svamp sjukdom

H:Bassam
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon