flouee
Nu har jag besökt Karin i Skaras underbara dagliljerabatter och inser att jag måste ha sådana också i min trädgård! Jag tänkte blanda pioner och dagliljor i en rabatt på ca 7x2m.

Pionerna tänkte jag får ca 1kvm var, blir det lagom? Hur mycket måste dagliljorna ha? Räcker 0,25kvm (dvs 50x50cm?).

Jag tänkte också att jag kan peta ner lite vårlökar här och där. Tycker ni att jag borde blanda in någon annan typ av perenn? Det kanske behövs något som blommar efter dagliljorna? Det bör isf vara något som rådjur och hjortar lämnar ifred... Dessutom vill jag gärna göra det lättskött och ganska "enkelt", dvs inte för plottrigt.
Fenja
Jag skulle ge dagliljorna större plats att växa på, de brer ut sig bra med tiden. Kanske lite höstphlox eller astrar för höstfägringen?
Mvh
Fenja
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon