Alba
Var kan man köpa kaktusar som trivs och är härdiga på friland - Opuntia tex.
Jag vill helst handla inom Sverige eller någon av grannländerna går också bra.

Någon som vet och har erfarenhet av någon firma.
kerstin z5-6
Tror att Spezialplant brukar ha-de går även bra att så själv, Gardens North hade i alla fall förr ett stort utbud
Alexander-VG-zon3
http://www.bennyskaktus.dk/

Benny Møller har många sorter/arter och fraktar till sverige. förövrigt är han kunnig och kan hjälpa dig med val och skötsel. tydligen har han nu inte nytt sortiment förens till maj nästa år.
Gunilla T
Här kan du köpa krypopuntia http://odlargladjen.se/webshop/
Alba
Det är kanske bättre att vänta till våren med köp och plantering confused.gif
Chansen kanske är större att lyckas då.
Vad tror ni ?
Alexander-VG-zon3
ska du köpa plantor så köp på våren och plantera ut efter frostrisken, köper du sticklingar kan du köpa dom nu eller under vintern-vårvintern och rota inne under extraljus eller i ett vintervarmt växthus med extraljus. och sedan plantera ut efter frostrisken.

jag har aldrig sått härdiga kaktusar från fröer så jag vet inte om dom behöver kyla. behöver dom kyla så kan du köpa frön nu på hösten-vintern.
Alba
Känns som det kommer att ta evigheter att dra upp från frö så det får nog bli färdiga plantor - men först till våren.

Tack alla för era svar.
Erland
Tyvärr är utbudet minst sagt skralt i Sverige när det gäller härdiga kaktusar. Om du kan tänka dig att handla inom EU så kan jag varmt rekommendera den tyska firman Uhlig kakteen som ett stort utbud av fina och välodlade plantor samt bra priser. http://www.uhlig-kakteen.de
Alba
CITAT (Erland @ 12-08-2010, 22:32) *
Tyvärr är utbudet minst sagt skralt i Sverige när det gäller härdiga kaktusar. Om du kan tänka dig att handla inom EU så kan jag varmt rekommendera den tyska firman Uhlig kakteen som ett stort utbud av fina och välodlade plantor samt bra priser. http://www.uhlig-kakteen.de


Tack för tipset - ska kolla den sidan.
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon